Közös doktori iskolákat szeretnének az egyházi egyetemek

A négy történelmi egyház szeretné, hogy az egyházi felsőoktatási intézmények együttesen is létrehozhassanak doktori iskolákat, eltérően az eddigi szabályozástól.

Szándékukat, amelyet az új felsőoktatási törvény tervezetével kapcsolatban tettek közzé, az egyházi fenntartású intézmények sajátosságaival, hagyományaival és az egyes régiókban betöltött szerepükkel indokolták.
A történelmi egyházak és felsőoktatási intézményeik képviselőinek múlt heti találkozóján a Magyarországi Református Egyház kommunikációs szolgálat közlése szerint kitértek arra is, hogy a Magyar Akkreditációs Bizottság plénuma létszámának esetleges csökkenése ellenére sem látják indokoltnak, hogy a testületben ne legyen képviseletük az egyházaknak, mert "az egyházak a társadalom meghatározó szereplői közé tartoznak".
Az egyházak társadalomban betöltött szerepét szem előtt tartva az egyházi felsőoktatási intézmények arányos képviseletüket szeretnék a MAB-plénumban, "ez által is megjelenítve a magyar társadalom értékpluralizmusát" - fogalmaztak.
Az intézmények képviselői továbbra is készek véleményezni a felsőoktatási törvény új koncepcióját, ennek során szoros párbeszédre törekednek mind a kormányzattal, mind pedig minden, a felsőoktatásban érintett, egyeztetésre nyitott szervezettel - áll a közleményben.
A református, a katolikus, az evangélikus, illetve a zsidó egyetemek és főiskolák képviselői egyeztetésükön elismerően szóltak arról, hogy az új felsőoktatási törvény tervezetének 2010. őszi változatához benyújtott javaslataikat többségében befogadta a kormányzat.
Mindebből arra a következtetésre jutottak, hogy "megvan a készség és a nyitottság arra, hogy az egyházi intézmények és fenntartóik észrevételeit az oktatási kormányzat komolyan megfontolja, és beépítse azokat a felsőoktatási törvény új változatába".