Láttuk az eget

Különleges, bolti forgalomban nem kapható könyv látott napvilágot a Parakletos Könyvesház gondozásában, melyet a napokban mutattak be, de ezúttal nem a széles olvasóközönségnek. Az alkotóközösség ünnepelte így a kiadó megalapításának 25. évfordulóját.

Az emlékezés rendhagyó, ám korántsem előzmények nélküli módját választotta a Parakletos Könyvesház: jubileumi kötetet állított össze valaha volt szerzői és illusztrátorai közreműködésével, melyet ezúttal nem az olvasóknak, hanem az alkotóműhely tagjainak szánt, beleértve a szerkesztőket és a könyvterjesztőket is. Persze, az olvasókat sem zárták ki a bensőséges ünnepi körből, a Bibliás Könyvesboltban rendezett könyvbemutatón ugyanis valamennyi vendéget megajándékozták a mindössze kétszáz példányban megjelent kötetből.

De nem is annak bemutatása volt a cél, pontosabban az is csak eszköz volt, méghozzá az ünneplésre. Ezúttal ugyanis a piaci viszonyokat teljesen figyelmen kívül hagyva, saját örömükre küldtek szövegeket és illusztrációkat az alkotók, melyek egy közös kiadványban láttak napvilágot Láttuk az eget címmel.

A kiskunfélegyházi Egyesült Protestáns Egyház kiadója 1990 decemberében alakult azzal a céllal, hogy a könyvkiadás fehér foltjait megtöltse karakterekkel: főként gyermekirodalommal, életrajzi művekkel és a hittanoktatást segítő szakkönyvekkel. A kis kiadó idővel egyre bővült, erről árulkodik az is, hogy a jubileumi kötetben szépirodalmi művek is helyet kaptak.

A kiadó születésnapján Miklya Zsolt költő, a Parakletos szerkesztője Józsué könyvének negyedik fejezetére hivatkozva közös megemlékezésre invitálta a jelenlévőket. Amikor az izraeliták Kánaán felé tartva átkeltek a Jordánon, a törzsek képviselői magukhoz vettek egy-egy követ a folyóból, és a Jordánban is emlékoszlopot állítottak fel. „Az emlékezet őrzi meg azt a folyamatot, amit egy idő után múltnak nevezünk, de valójában benne vagyunk. Abban a kultúrában a kő volt a legtartósabb anyag. Kicsit olyan érzésem van, mintha ez ma a papír lenne. Noha digitális korban élünk, mintha nagyobb biztonságban éreznénk magunkat, ha valami nemcsak a virtuális térben, de papíron is megvan" – fogalmazott a szerkesztő.

Ezúttal a könyvesház életében mindennapos tevékenység adta az ötletet az emlékek közös hordozóanyagául a papírdobozok kiválasztásához. A nyersanyagot a grafikusok és képzőművészek erre az alkalomra leadott munkái díszítették. Az ünneplés a közös műhelymunka maga lett: emlékműépítés, kiállítás és könyvbemutató is, hiszen a szerzők egymás munkáiból olvastak fel részleteket.

A kiadó bemutatta a Jézus nyomában című társasjátékot is. Az elmúlt években számos bibliai témájú társasjáték született, amelyeket szintén a hiány szült – ismertette Damásdi Dénesné kiadóvezető. Mint mondta, munkájuk mai napig a gyakorlati igényekhez igazodik, kis kiadó lévén ez az egyik szempont, amit figyelembe vesznek. „A másik, amit fontosnak tartunk, hogy elsősorban magyar szerzők és grafikusok műveit adjuk ki. A gyerekeknek szóló kiadványaink szempontjából különösen fontos, hogy az evangélium, a Biblia üzenete az ő saját nyelvükön, saját kulturális közegükben szólaljon meg. Ezzel a magyar keresztyén irodalom megerősödését is szolgáljuk, és olyan szerzőknek is lehetőséget adunk a megjelenésre, akiknek esetleg máshol nincs erre módja."

A Láttuk az eget című jubileumi kötet szintén unikum. „Ebbe a könyvbe kiváló írások kerültek, olyanok, amelyek születésénél ezúttal nem volt szempont, hogy el lehessen őket adni. A kettő ugyanis sajnos nem mindig esik egybe. Több olyan kézirat is érkezett hozzánk az elmúlt években, amelyeket elismertünk, mégsem mertük őket kiadni, mert úgy láttuk, hogy nincs, aki azt a kiadványt megvenné. A piacon a nagy átlaghoz szóló, népszerű könyveket lehet eladni, ezekből lehet pénzt csinálni. Márpedig ahhoz, hogy létezni tudjunk, ahhoz az kell, hogy elfogyjanak a könyvek, és visszatermelődjön a pénz. Eleinte sokkal több szépirodalmi művet adtunk ki, most már kevesebbet. Egy szakkönyvre, egy hittanóraterveket tartalmazó kiadványra inkább kiadnak az emberek párezer forintot, mint egy verseskönyvre vagy regényre, amit csak egyszer olvasnak el. Sok mindenre lenne igény, de nem mindenre van pénz. A mi fő szempontunk ennek ellenére továbbra is az, hogy minőségi kiadványokat adjunk közre" – zárta gondolatait a kiadóvezető.

Ez ezúttal is sikerült, ám ha olvasónk nem elégszik meg a tudósítással, keresse fel a budapesti Bibliás Könyvesboltot (1092 Bp., Ráday utca 28.), ahol a Parakletos Könyvesház kiadványaiból is válogathat. 

Jakus Ágnes

Képek: Füle Tamás