"Amikor valaki hozzám fordul, hogy panaszt tegyen valaki másról, meghallgatom. Majd a következőt mondom: "Beszélned kell az illetővel, akiről épp most panaszkodtál. Adok hét napot. Hét nap múlva én magam is felkeresem ezzel, hogy meggyőződjek arról, hogy beszéltél vele."
Bill Johnson
Lelki érettségen alapuló építkezés
Ünnepre hívtak a harangok a salgótarjáni református templomba november 23-án, szombaton, ahol hálát adtak gyülekezetük százéves, templomuk 95 éves múltjáért és az újonnan épült gyülekezeti házért, amely végre igazi otthonként szolgálhatja az egyházközség életét.
A most átadott létesítményben méltó helyet kapnak rétegalkalmak: bibliaórák, ifjúsági alkalmak, kóruspróbák, presbiteri gyűlések. Gyerekeknek kézműves foglalkozást, napközis hittantáborokat, valamint szeretetvendégséget, filmklubot is tarthatnak majd itt. A ház testvérgyülekezeti találkozók, télen a nagyterem istentiszteletek helyszíneként szolgál. A gyülekezet kulturális programokkal is szeretne nyitni a város felé, hogy élettel teljen meg az épület.
Az ünnepi alkalmon Nyilas Zoltán északpesti esperes apostoli köszöntése után Németh Judit lelkipásztor köszöntötte a megjelenteket.
A hálaadó istentiszteleten Balog Zoltán dunamelléki püspök hirdetett igét Pál apostol rómabeliekhez írott levele 15. fejezetének 14-19., valamint 29-33. versei alapján. Az igehirdetés a lelki érettségről szólt. A világbirodalom fővárosában élő, katakombákba kényszerült római gyülekezetet, amely a túlélésért imádkozik, Pál apostol lelkileg érett hívőkként jellemzi, akik egymást tanítják, „telve ismerettel”.
„Ha meg tudjuk osztani egymással a lelki tanulságot az életünkről, akkor egymást tanítjuk” – mutatott rá az egyházvezető. A lelki érettség az a nyitottság, amellyel fogadjuk Isten üzenetét, majd tovább is adjuk: így fejlődik a testvéri közösség érett lelki közösséggé. A lelki érettség másik fontos vonása, hogy együtt születnek a lelki döntések a gyülekezet életében. Az építkezés is mindig ilyen lelki döntéssel kezdődik, ami pedig imádságból születik és így Isten áldása van rajta. Az érett lelki közösség sajátossága az is – ami a Rómában működő közösségre különösen igaz volt –, hogy vállalták: eltérőek a környezetüktől, ezzel akár a gúnyolódást is elviselve. Ők más módon éltek, gondolkodtak, rendezték be az életüket, mint ahogyan a környezetük tette. Ma vállaljuk-e ezt mi is? Úgy élünk, hogy számunkra fontosabb Isten Igéje? A Bibliával kezdjük a napunkat, vagy hírolvasással? – tette fel az elgondolkodtató kérdést az elöljáró. A lelki érettség arról szól, hogy Isten Igéje, és a közösség belső törvényei határoznak meg bennünket – folytatta gondolatait. A római gyülekezet lelki érettsége Isten szeretetén alapult.
A püspök végül hálát adott azért, hogy felépült e szép épület, hiszen régóta várt a gyülekezet arra, hogy otthonuk saját közösségi térrel bővülhessen. „Legyen benne sok-sok váratlan csoda, ide betérő és aztán megtérő ember, mindazok, akik lelki otthonra vágynak” – fogalmazott végezetül Balog Zoltán.
Az igehirdetést követően a gyülekezet kórusa énekszóval adott hálát Ragán Gabriella karnagy, kántor vezetésével. A vendégzenészekkel kiegészült, hangszeres kamaraegyüttessel kísért énekkar két alkalommal is szolgált az istentisztelet során, színvonalas előadásukkal emelve az ünnep fényét.
Ezután László Miklós gyülekezeti főgondnok tartott beszámolót az építkezésről, amely a 2022. áprilisi alapkőletétel után, 2023 novemberében kezdődött a templommal szomszédos telken álló romos ház elbontásával. Az eddig a parókián, szűkös körülmények között megtartott közösségi alkalmak megfelelő helyszínre költözése a gyülekezeti élet felpezsdítését szolgálja. Az impozáns, kétszintes új épület alsó szintjén nagy, osztható gyülekezeti terem, foglalkoztatószoba, konyha, vizesblokk és gépház kapott helyet. A felső szinten egy szolgálati lakás és vendégszobák találhatók. Így a ház még több lehetőséget biztosít a kapcsolatápolásra a füleki, a losonci és az erdélyi sepsibesenyői testvérgyülekezetekkel is.
A főgondnok végül képeket mutatott az építkezés folyamatáról, majd hálát adva köszönetet mondott többek között a gyülekezet tagjainak is, akik az épület berendezését, takarítását, külső területének rendezését időt és fáradságot nem kímélve végezték.
„A földrajzi értelemben vett perifériák akkor nem törnek le, hogyha központjuk, középpontjuk van. A salgótarjáni reformátusok életében ezt a központot Isten Igéjének szeretete és a templom adta. A gyülekezet így kapcsolódott száz évében 95 évig össze” – ezt már Nyilas Zoltán esperes fogalmazta meg köszöntőjében, hangsúlyozva a templom és az élő közösség kapcsolatát.
„Ha Isten velünk, kicsoda ellenünk?” – emelte ki egyházunk jelmondatát (Róma 8, 31). „Elmondhatjuk: minden reményt felülmúlóan győzünk – ez ennek az Igének, ennek a közösségnek és szeretetkapcsolatának diadala.”
Becsó Zsolt országgyűlési képviselő arról beszélt, hogy minden család, közösség, település életében vannak meghatározó pillanatok, időszakok. Így idézte fel a Salgótarján várossá válásáig vezető út, majd a város fejlődésének sarokpontjait, melynek legutóbbi jelentős állomása a 2017-ben induló Modern Városok Program, a benne foglalt egyházi fejlesztésekkel.
Ezután a gyülekezet életében meghatározó jelentőségű eseményekre tért ki, eljutva a közelmúltig, az új közösségi tér felépüléséig. A parlamenti képviselő zárásként felolvasta Soltész Miklós államtitkár levélben elküldött köszöntőjét.
Németh Judit lelkész először a már nyugalmazott Végh Tamás, illetve Égető Ferenc korábbi salgótarjáni lelkipásztorok áldását és jókívánságait adta át. A száz esztendő összefoglalásába kezdve elmondta, hogy már 1901 pünkösdjén megtartották itt az első református istentiszteletet, de az anyaegyházközség csak 1924-ben alakult meg, templomuk öt év múlva épülhetett fel.
„Mindig pénzszűkében voltunk, de mindig volt akarat arra, hogy fejlődjünk” – hangsúlyozta. A templomépítés munkájáról szólva a lelkésznő kiemelte, hogy igazi közösségként dolgozott össze a gyülekezet, az áttekintést korabeli képekkel is illusztrálta. A gyülekezet évszázados történetét három részre bontva vázolta fel: az első korszak (1901–1947) a lelki megerősödés, a templomépítés, a parókia vásárlás mozgalmas időszaka volt. A második (1947-től a rendszerváltásig) a megmaradásért küzdő, túlélő gyülekezet nehéz időszaka. A rendszerváltás idején sok ember jött vissza a templomba, ezzel elkezdődött a harmadik korszak (1989-től napjainkig): ekkor vált lehetségessé a templom felújítása, majd a Kádár-kocka parókiaépület korszerűsítése, végül pedig az évek óta várt gyülekezeti ház felépítése. A lelkésznő köszönetét fejezte ki a megjelent résztvevőknek, és ajándékok átadásával köszönte meg a kivitelezők, támogatók munkáját és a hálaadó ünnep zenei közreműködőinek szolgálatát.
A kórus újabb éneke, majd a Himnusz és a lelkészi áldások zárták az istentiszteletet. Ezután a résztvevők az új gyülekezeti házhoz vonultak, ahol Nyilas Zoltán esperes ünnepélyesen átvágta a nemzeti színű szalagot. Az épület átadását szeretetvendégség követte.
Képek: Vargosz