Meggyőződésből, hitből, szívből

Bemutatta negyedik lemezét a szekszárdi Gárdonyi Zoltán Református Együttes. Az elmúlt két évtizedben gyakran megfogalmazta a hallgatóságuk, hogy meggyőződésből, hitből, szívből énekelnek. Így volt ez október első hétvégéjén is, amikor telt ház előtt adták elő új lemezüket a protestáns napi ünnepi hangversenyen a szekszárdi evangélikus templomban.

Billy Graham amerikai evangélista adta az ötletet a Gárdonyi Zoltán Református Együttes megalakulásához – árulta el Lemle Zoltán református lelkipásztor, a kórus elnöke a koncertet követően.
– Huszonegy évvel ezelőtt alakult az együttesünk, tulajdonképpen kvartettként. Szerettem volna magam köré gyűjteni néhány jó hangú hitben járó embert, hogy zenés evangélizációkat tarthassunk Tolna megyében. Akkoriban a szekszárdi Babits Mihály Általános Iskolában tanítottam hittant, és ugyanabban az iskolában dolgozott Naszladi Judit karnagy, valamint két presbiter társam is. A Jóisten akarata úgy hozta, hogy egyszer összetalálkoztunk az iskola kapujában mind a négyen, és felvetettem, hogy alakítsunk kvartettet.

A javaslat nyitott fülekre talált, és már a következő héten megkezdtük a munkát. A Liszt Ferenc Zeneiskolában próbálhattunk, aztán egyre többen csatlakoztak hozzánk, mert azt látták, hogy ez nemcsak jó kezdeményezés, hanem hívő, jó szellemiségű, jó hangú közösséggé alakult. Az elmúlt két évtizedben gyakran megfogalmazta a hallgatóságunk, hogy van ebben az együttesben valami, ami ritka: meggyőződésből, hitből, szívből énekel. Hangsúlyozni szeretném, hogy együttesünk nemcsak a közös éneklésről szól, hanem igyekszünk példamutató emberi közösségként működni. Célunk ma is ugyanaz, mint az induláskor: az Úristen dicsérete és odatárása az emberek elé – tette hozzá Lemle Zoltán.

Nem csak ének
Hálaadás van a szívemben, hogy egy ilyen kisvárosban, mint Szekszárd működhet a csapatunk – mondta a lemezbemutató koncertet követően Naszladi Judit karnagy, gimnáziumi énektanár.
– A mai világban nem könnyű egyben tartani közösségeket, de jó célt kell kitűzni, és akkor megjön hozzá az Isten áldása is. Természetesen más vagyunk, mint egy világi kórus, hiszen vezetőnk is református lelkipásztor, aki sokszor szolgál igei alkalmakkal a próbák előtt, de a lényeg az, hogy odafigyelünk egymásra, és igyekszünk biztonságot nyújtani tagjainknak. Tolna megye református gyülekezeteibe járunk énekelni felkérésre, de más templomokban is szolgálunk. A kórusművek szövegét igazán csak a hitben járó ember tudja visszaadni, mert a muzsikálás nem arról szól, hogy „csak" éneklem a szöveget, hanem át is élem, ami abban megfogalmazódik. A most bemutatott CD már a negyedik lemezünk, amelyen zsoltárok szerepelnek, címe: Zsoltárt zengek Istenemnek.

A Gárdonyi Zoltán Református Együttes lemezét Kardos Ábel, a Dunamelléki Református Egyházkerület püspöki tikára mutatta be. Kardos Ábel szavai szerint „egyházkerületünk olyan hívő keresztyének közössége, akik szeretnek énekelni és imádkozni. Meg kell becsülnünk minden olyan erőfeszítést, amely gyarapítja a zsoltáréneklés lehetőségét.” Kardos Ábel hozzátette, hogy „nincs egyedül, aki zsoltárt énekel.” Az ünnepi alkalmon Rácz József tolnai esperes mondott imát.

A Gárdonyi Zoltán Református Együttes eddig megjelent lemezei: 2003 – Muzsikáljatok szívből Istennek. 2007 – Erősségem és énekem az Úr. 2011 – Szívemet hozzád emelem. 2015 – Zsoltárt zengek Istenemnek. A lemezekről bővebb információt a kórus honlapján kaphat a www.szekszardigardonyikorus.hu oldalon.

Cesar Franck: 150. zsoltár

A CD megjelenését a Dunamelléki Református Egyházkerület is támogatta.

Fekete Zsuzsa
Fotó: Füle Tamás