Mégis békesség

Skót tánc és „bálnamájas" kenyér, angolórák, tábortűz, túra és minden évben áldás. Címszavakban a HEBC (Hejce English Bible Camp), minden év júliusában, egy festői zempléni kisfaluban, Hejcén. A tábor légkörét kevesebb szóval és több képpel igyekszünk visszaadni.

Immáron nyolcadik éve vagyok visszatérő látogatója egy apró zempléni falunak, Hejcének. Kapásból egy sor okot fel tudnék sorolni, miért is nem tudtam elszakadni ettől a helytől: alföldi gyerekként (ráadásul három éve szegedi egyetemistaként) mindig is szerettem változatosabb tájon, a hegyek közelében lenni; a mindennapi rohanás után pedig városiként mindig is jól esett a falusi csend és nyugalom.



Bár első hejcei táborom, azaz nyolcadikos korom óta a Bible Camp sose a csendről és pihenésről, hanem az állandó pörgésről, a rengeteg játékról, skót táncról, a nagyon jó beszélgetésekről (magyarul és angolul egyaránt), a „bálnamájas" kenyérről és nem mellesleg az Igéről szólt, mégis akárhányszor erre a környékre tévedek, az ott uralkodó békesség az, ami elsőként eszembe jut. Immáron második alkalommal pedig a magyar vezetői csapat tagjaként kerültem Hejcére.



Az EEFC (Eastern Europe for Christ) által szervezett táborban a gyerekek mind az angol nyelvben, mind a Bibliáról, hitről való tudásukban, valamint az Úrnak hála, nem ritkán Istennel való kapcsolatukban is fejlődhetnek. Az idén különösen népes magyar vezetői csapat mellett velünk volt egy kilenc fős skót, illetve észak-ír testvérekből álló különítmény is.

A táborban minden nap reggelivel és reggeli áhítattal kezdődött, melyet a helyi nyugdíjas református lelkipásztor, Victor Isti bácsi tartott; idén Pál athéni tapasztalatairól, a görög poliszban tett látogatásának tanulságairól hallhattunk tőle.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Az angolcsoportok a tábor elején egy szintfelmérő során alakulnak ki; figyelembe véve a táborozók életkorát, három-három csapat indult kezdő, közép- és haladó szinten. 

A délelőtt további része ugyanis egy gyors rendrakás után játékos angolórákkal és egy angol bibliaórával folytatódott.

Az ebéd utáni angolórát követően aktív szabadidő következett, mely ezúttal se a lazsálásról, vagy az angolórák kipihenéséről szólt: minden nap változatos programok vártak a táborozókra. Idén a korábbi évekhez képest kalandosabbra sikerült túra során, már-már úttalan utakon másztuk meg a falu feletti Vércse-követ.


Hétfőn a Wycliffe bibliafordító szervezet képviselői látogattak el hozzánk. A táborozók a délután folyamán játékos módon ismerkedhettek meg a külföldi misszióban szolgálók mindennapjaival: a helyi öltözködési formákkal, vallásokkal csakúgy, mint a trópusi betegségekkel vagy a bengáli nyelv szépségeivel.

Ebben az évben is izgalmas csatát hozott a számháború, ahol a zászlóik védelméért küzdő csapatok kreatívabbnál kreatívabb módszerekkel igyekeztek úgy levadászni ellenfeleiket, hogy a saját számuk még véletlenül se bukkanjon elő egy fa törzse, vagy épp a patak kövei közül.


Eközben a tavaly teremtett hagyományoknak megfelelően idén is komoly nemzetközi meccsnek lehettek szemtanúi azok, akik ellátogattak a Hejce Arénába: a magyar csapat ezúttal, bár a tavalyi lehengerlő győzelemhez képest kisebb különbséggel, de nyerni tudott a keményen küzdő skót-északír válogatott ellen.

Természetesen, a sok-sok szórakozás és angoltanulás mellett a hejcei mindennapok szerves részét képezte az Ige is. A hét témájául ezúttal igen komoly kérdések szolgáltak: honnan tudhatjuk, hogy igaz a Biblia; ha valóban az, akkor hogyan viszonyuljunk más vallásokhoz; létezik-e pokol, vagy például mit tehetek én azért, hogy a Mennybe kerüljek.

E kérdésekről a már említett angol bibliaórákon, valamint az esti áhítatokon volt szó.

 

 

 

 

 

Utóbbiakat minden este a brit vezetők tartották: az alkalmak dicsőítéssel, valamint egy-egy leader (vezető) bizonyságtételével kezdődtek, majd az adott napi kérdésről beszélt a skót csapat egyik tagja.

A táborozók gondolataikat az esti kiscsoportos beszélgetéseken oszthatták meg egymással, valamint a magyar vezetőkkel. A lelki programokból jutott a délutáni szabadidőre is: a kézműveskedéssel párhuzamosan a templomban láthatatlan színház várta a 14 éves vagy annál idősebb táborozókat.

Visszatekintve, idén is Istentől áldott, remek hetünk volt, és ez az, ami ezt a helyet igazán különlegessé teszi. Legyen bár akármennyi program, tennivaló, forró júliusi nap vagy nyári zivatar, Victor Isti bácsi szavait idézve: mégis békességünk van!

Ui.: Ezúton is üzenjük minden táborozónak: várunk vissza jövőre is titeket – de várjátok meg a fordítást! :)

Balogh Gergő

Fotók: Boda Bence, Kim Sungjin, Balogh Gergő