„Mi egy család vagyunk”

Mi köze a palacsintának a misszióhoz? A cigánymisszióba kapcsolódunk be vagy gyülekezeteinkben kapcsolhatjuk le a lámpát? Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre kerestük a választ az Ormánságban: Erő-forrás címmel rendezték meg az ötödik Református Felzárkózási Konferenciát augusztus végén, Pécsen, ahol a cigánymisszió és a testvéri szolgálat állt a középpontban. A találkozó résztvevőivel látogattunk el többek között az Ormánság fővárosába, Sellyére.

A háromnapos konferencián a felzárkózást segítő legfontosabb területeken: a tanodákban, a Jelenlét Pontokon és Biztos Kezdet Gyerekházakban dolgozó szakemberek előadásokon, kerekasztal-beszélgetéseken és terepi látogatásokon osztották meg egymással a szakmai ismereteket és gyakorlati tapasztalatokat. A Pécsi Református Kollégiumban tartott találkozón kiemelték: a felzárkózás aktív cselekvés. „Nem vezetjük át a zebrán, aki nem akar átmenni” – mondta ki Eperjesi Tamás, a Református Szeretetszolgálat Felzárkózási Osztályának vezetője.

A program nem kifejezetten a cigányságra, hanem a mélyszegénységben élőkre koncentrál. Az Ormánságban kiemelt problémát jelent az elszegényedés, a templomok kiüresedése. Ennek okait, történelmi vetületeit előadásokon keresztül ismerhették meg a résztvevők, a hanyatlás megállításáért folyó munkát pedig a gyakorlatban tekinthették meg a Sellyei Tanodában és Biztos Kezdet Gyerekházban, valamint a drávafoki Jelenlét Ponton.

Egy éve szolgál a sellyei gyülekezetben és azok szórványaiban Porcsné Papp Zsófia lelkipásztor.

Amikor férjével ide költöztek, egy széthulló közösséggel találkoztak: kevés férfi és fiatal járt a gyülekezetbe. „Ez a kihívás, feladat jelenleg is előttünk áll. Szeretném a fiatalokat is elérni, és olyan rétegeket is megszólítani, akikhez a gyülekezet még nem tudott elérni.” Ezért új alkalmakat is életre hívtak – meséli. Az adventi gyertyagyújtáson például olyan emberekkel is találkozhatnak, akiknek addig semmilyen kapcsolatuk nem volt Istennel. Az Ormánságban sokan élnek mélyszegénységben. A lelkipásztor úgy véli, megkerülhetetlen az elérésük. „Ha nem kapcsolunk, akkor majd az utolsó kapcsolja le a villanyt a templomban” – vallja a lelkésznő. A népszámláláskor közel harminckilenc százalék nem vallotta magát semmilyen felekezethez tartozónak sem. „Nyitni kell, keresni az utat ezekhez az emberekhez. Minél többen vagyunk egy közösségben, annál színesebb a közösség” – mondja a lelkésznő, aki előző szolgálati helyén már foglalkozott cigánymisszióval. Azt mondja, őt megfogta a cigány emberek nyitottsága, közvetlensége, Isten-szeretete, melyet megélnek egy-egy dicsőítésben, ölelésben. Fontos pillérnek tartja az oktatást ebben a misszióban. Bízik abban, hogy erősödnek a református értékek a sellyei szakképzőben is, amely tavaly szeptember óta a Pécsi Református Kollégium fenntartásában működik. „Fontos cél, hogy megtartsuk a fiatalokat, mert aki innen elindul, az legalább Pécsig megy, vagy még tovább. Vissza pedig már nem jön. El kell érjük, hogy lássák a fiatalok: van keresnivalójuk az Ormánságban” – zárta a beszélgetést a lelkipásztor.

Kapcsolódó anyagunk:
Videós összeállításunkban fiatalokat kérdeztünk, akik a kákicsi Ifjúsági Ház első vendégeiként kerékpárral járták be a tájegység egy részét.
Felfedezőúton az Ormánságban

Egy hajóban
Sellyén 2019-ben nyílt meg a Biztos Kezdet Gyerekház (korábban itt írtunk róla). Azóta sok család és kisgyermek fejlődött testben és lélekben egyaránt a falai között. Két éve vezeti Sziplné Dalmi Krisztina a gyerekházat, ahol a gyermekekkel és szüleikkel egyszerre foglalkoznak. Mozgásfejlesztés, zenés foglalkozás, mesedélelőtt, kézműves alkalmak – általában így épül fel egy hét. A mindennapi tevékenységeket átitatja a hit.
„Mindig közös imádsággal kezdjük a tízórait. Tüneményes látni, ahogy a gyerekek elkezdenek beszélni: szinte az első szavuk az ámen” – mondja Krisztina, aki saját kislányával vezeti a gyerekházat, hiszen épp tízhónapos volt gyermeke, amikor elkezdte a szolgálatot. Jelenleg tíz család jár rendszeresen a foglalkozásokra. Krisztina azt mondja, gyakran az édesapák is bejönnek szabadnapjaikon a gyerekházba. „A családoknak legalább a fele rendszeres gyermekvédelmi támogatásban részesül, de vannak jól edukált szülők is” – mondja Krisztina, aki arról számol be, hogy az alkalmakkor nem érződnek a társadalmi különbségek. A hasonló élethelyzet összehozza a családokat, megnyílnak egymás előtt. „Fontos feladatunk a református értékek közvetítése” – vallja Krisztina, aki szerint igazi, összetartó közösség alakult ki. Volt olyan anyukánk, aki menekült a férje elől. Mindent otthon kellett hagyjon, mi gyűjtöttük össze neki, amire szüksége volt” – meséli Krisztina, aki úgy látja, sokkal nyitottabbak lettek az anyukák a közösségben. Mindenben segítik egymást, legyen szó a munka világába való visszatérésről vagy egy apró, hétköznapi tanácsról.