„A megszabadult ember tudja, ha szabadságát önmagának megtartja, hogy élvezze, elveszti, mert szabadságának fogságába esik."
Hamvas Béla
Missziói Lelkésztovábbképzés sorozat
Az előző évben megrendezett „Missziói ekkléziológia" lelkésztovábbképzés hatására, amin közel harminc lelkipásztor vett részt, az Arizona állambeli Missional Training Center (MTC) három éves együttműködést ajánlott fel egyházunk lelkipásztorai és vezetői számára.
Képzésünk előadója e képző intézet vezetője, Ph.D. Michael W. Goheen, kanadai református missziológus (CRC). Az MTC teológiai képzését missziológiai alapokra építi, mely olyan neves missziológusok tanulmányain alapszik, mint Harvie Conn, Lesslie Newbigin és David Bosch. Az MTC képzési programja itt elérhető.
A kapcsolat a közös együttműködés reményében alakult és célja, hogy párbeszéd alakuljon ki a missziológia témájában a képzési központ vezetői és a magyarországi református lelkészek és akadémiai vezetők között.
A magyarországi képzési program egy három éves folyamatra hív, évi két-három képzéssel. A későbbiekben a képzés tematikája és időpontjai meghatározásában a résztvevők igényei és érdeklődése is szerepet kap.
2016-ban két képzés lesz:
- május 16-21. missziói prolegomena,
- szeptember 18-24. teológiai és missziói hermeneutika.
A lelkésztovábbképzéseket Michael Goheen vezeti, akit alkalmanként vendégelőadók kísérnek el a Missziói Képzési Központból.
Az előadások és az ahhoz kapcsolódó beszélgetések angol nyelven folynak. A képzések egymásra épülnek (évi 2-3 alkalommal), melyek időpontjait a csoporttal előre egyeztetjük. A képzések között missziológiai olvasmányok (ajánlott és kötelező) segítik a felkészülést. Írásbeli beszámoló elkészítése megbeszélés szerint, amire külön kreditet biztosítunk.
A lelkésztovábbképzés elvárásai:
1. elköteleződés a program egészére
2. angol nyelven való kommunikációs és olvasási készség
3. a felkészüléshez szükséges irodalom elolvasása
4. Az egy hetes képzések egészén való részvétel
5. Teológiai végzettség és akadémiai érdeklődés, ami által a képzés magas szintű párbeszéde garantált.
Alkalmak 2016-ban:
1. Missziológia Prolegomena - Bevezetés a Missziológiába
Időpont: 2016. május 16- 21.
Helyszín: SDG Konferencia Központ, Balatonszárszó
Csoportlétszám: 20-25 fő
Tanóra: 27
Regisztrációs díj: 5 000 Ft
A képzés célja, hogy megvizsgálja azt a „missziói dinamikát", mely minden teológiai ágazat számára központi jelentőséggel bír. Úgy tekinthetünk rá, mint mozgató rugóra, mely minden teológiára hatással van. A kurzus öt egymásba fonódó szálból áll: az evangélium, a Biblia története, a misszió, a kultúra missziói analízise és a kontextualizáció. Isten Országa evangéliuma, mint minden teológia kiinduló pontja, Isten újjáteremtő munkájának a Szentírásban elmondott kozmikus története közepébe helyez bennünket. A történet központi eleme Isten népének missziói elhívása arra nézve, hogy megtestesítse Isten megváltó célját a világ számára. De ennek a célnak a megtestesítése mindig olyan kulturális kontextusban történik, melyet egy hasonlóan átfogó történet/világnézet alakít, ami egy ponton túl összeegyeztethetetlen az evangéliummal. Hogyan testesíti meg az evangéliumot az egyház a maga életében és teológiai képzésében egy olyan kultúrában, amit egy másfajta látás formál?
2. Teológiai és missziói hermeneutika
Időpont: 2016. szeptember 18- 24.
Helyszín: Vál, Szent Mihály Major
Csoportlétszám: 20-25 fő
Tanóra: 33
Regisztrációs díj: 5 000 Ft
A képzés célja, hogy a Szentírás olvasásának azt a teológiai és missziói hermeneutikáját ismertesse meg, mely az egyház szolgálatát segíti. A hermeneutika, melyet az elmúlt évszázadok fejlődésében a ráció módszertana formált, eltávolította az egyházat a saját szent Iratától és akadályozta a Biblia az irányú hatását, hogy Isten népét missziói közösségé formálja. Ma már léteznek olyan álláspontok, melyek váltásra szólítanak fel a hermeneutikában. Egy olyan váltásra, mely előtérbe helyezi az egyház missziói küldetésének erősítését az akadémiai specializációk helyett. Így ez, a módszertani analízist egy szélesebb kontextusba helyezi, a Szentlélekre való figyelmes hallgatásra.
Ugyanakkor fontos a bibliai hermeneutika felvilágosodás utáni eredményeinek megtartása is, de azokat a Szentíráshoz hűsegesebb hermeneutikai kontextusba helyezve. Hogyan nézne ki egy ilyen hermeneutika? A képzés alatt megvizsgáljuk a Szentlélek figyelmes hallgatásának több dimenzióját, keresve ezáltal Isten üzenetének célját.
Érdeklődni és jelentkezni: misszioi.iroda@reformatus.hu elérhetőségen lehet.
Jelentkezési határidő: 2016. április 18.
Előadó:
Vendégünk Michael W. Goheen, (Ph.D, Utrecht) kanadai református missziológus (CRC), A phoenixi Missziói Képzés Központ igazgatója, missziológia professzora. Doktori disszertációját Newbigin missziológiájából írta. A Bosch és Newbigin által megfogalmazott missziológiát fejleszti tovább a missziói egyház teológiájában mind elméleti, mind gyakorlati gyülekezetépítési témákkal. Mike Goheen professzori és kutató munkája mellett folyamatosan lelkipásztori szolgálatot és gyülekezetépítési tanácsadást is végez, ahol a missziói gyülekezet teológiájának gyakorlatba ültetését munkálja. A missziológia témakörében számos könyve jelent meg.
Kötelező irodalom:
L. Newbigin: Evangélium a pluralista társadalomban
D. Bosch: Paradigmaváltások a misszió teológiájában
Goheen, Michael W. - A Light to the Nations: The Missional Church and the Biblical Story.
Goheen, Michael W. - Introducing Christian Mission Today: Scripture, History, and Issues