Párhuzamok

„Egyik este a táborból hazajövet fürdésnél Bogi eljátszotta a lábmosás történetét. Többet fejlődött és tanult itt egy hét alatt, mint máskor egy hónap alatt" – meséli a legkisebb táborozó édesapja az angol tábor negyedik napjának reggelén.

Angol nyelvű gyerektábort rendeztek július 27-31. között a Pestszentlőrinci Református Egyházközségben. Az ötnapos napközis táborban 58 gyermek vett részt.

„Már évek óta szervezünk táborokat az OM-mel (Operation Mobilisation – szerk.) együttműködve. Idén is rajtuk keresztül érkezett hozzánk tizenhat amerikai, illetve brit segítő, akik az angolórákat tartják a gyerekeknek" – meséli Sándor Gabriella, a tábor vezetője.

Az angolcsoportok korosztályok szerint alakultak, a négyévestől a tizenhét évesig mindenkinek megvolt a helye. A legidősebb résztvevők egyike, Zsófi kérdésünkre elmondta, később szeretne segítőként is visszajönni a táborba:
„Nagyon jófejek az emberek, két amerikait mi szállásolunk el a héten, esténként lehet velük társasozni, beszélgetni. Mivel kéttannyelvű iskolába járok, az angol használata nem okoz gondot. A legjobban azt szeretem, hogy itt úgy beszélünk bibliai történetekről, hogy közben párhuzamokat keresünk a saját életünkkel. Vannak nehezebb részei is annak, hogy a kicsikkel együtt vagyunk, de azt jónak tartom, hogy példaként láthatnak minket maguk előtt, és mi is gyakorolhatjuk, hogyan tudunk segíteni nekik."

Az egyik amerikai önkéntes, Lisa így mesél a táborról: „Most vagyok második alkalommal Magyarországon, tavaly egy barátom hívására jöttem Tahitótfaluba. Beleszerettem Magyarországba, elkezdtem magyarul tanulni és tudtam, hogy vissza fogok még jönni. Idén Tahitótfaluba nem tudtam menni, kértem Istent, mutassa meg, melyik táborban szeretne látni, így kerültem ide.
A két fiammal együtt vagyok itt, a 9-12 éves korosztály csoportjában tanítok angolt a héten. A gyerekek mind nagyon bátran beszélnek angolul. Legszebb élményem az volt a héten, amikor felolvastam egy bibliai történetet magyarul, és az egyik fiú felállt és átvette tőlem a szót. Nem csupán felolvasta a történetet a társainak, hanem teljesen át is élte."

A tábor túlmutat a gyülekezet keretein: nemcsak ide járó gyermekek vannak itt, hanem más gyülekezetek tagjai vagy környező települések lakói is. „Senkit nem küldünk el, ilyen sokan még sosem voltak a táborunkban. Minden reggel közösen kezdünk, énekléssel és a napi történettel. Az OM által összeállított menetrend szerint a héten beszéltünk a tíz leprás történetéről, a samáriai asszonyról, ezt követte a lábmosás története, majd Krisztus keresztre feszítéséé és Pál megtéréséé. Ezeket a történeteket a szeretet köti össze, ezt próbáljuk megragadni és közvetíteni a táborozóknak" – mondja a táborvezető.

A kiscsoportok működését a tíz magyar segítő munkája teszi zökkenőmentessé, ők fordítják az áhítatokat és a bizonyságtételeket is. Délutánonként lehetőség van szabadtéri játékokra, kézműveskedésre vagy társasozásra. A napot énekléssel és bizonyságtétellel zárják, amin részt vesznek a gyermekeikért érkező szülők is, akik így kapnak lehetőséget meghallani a nekik szóló igei üzenetet.

Horváth Zsuzsanna

Fotók: Pestszentlőrinc Kossuth Téri Református Gyülekezet, Horváth Zsuzsanna