„A megszabadult ember tudja, ha szabadságát önmagának megtartja, hogy élvezze, elveszti, mert szabadságának fogságába esik."
Hamvas Béla
Randevú egy életen át
Házasságban, családban élni jó, de egyben közös felelősség is. Nem csak a világ változik folyamatosan, de mi is, ezért fontos, hogy párkapcsolatunk velünk együtt változzon. A házasság hetének egyik feladata, hogy mindebben segítséget nyújtson nekünk.
A hazai keresztény egyházak és civil szervezetek immáron tizenkettedszerre szervezik meg Magyarországon a házasság hete rendezvénysorozatot. Az eredetileg Angliából induló kezdeményezés célja, hogy felhívja a világ figyelmét a házasság és a család fontosságára, és emellett segítséget is nyújtson házasságra készülőknek és a házaspároknak egyaránt a közös útjuk során. Ezt szolgálják a számtalan helyszínen, széles körű összefogással születő programok, amelyek mára már négy földrész huszonegy országában zajlanak – 2008 óta hazánkban is.
A házasság minden kultúra kezdete és csúcsa – idézte Johann Wolfgang von Goethe gondolatait Novotny Zoltán sportriporter, a Protestáns Újságírók Szövetségének elnöke. Beszédében felvázolta a házasság hetének közel két évtizedes történetét. Ennek során elmesélte azt is, hogy a legelső magyarországi alkalomra még a nemzetközi mozgalmat elindító Richard Kane is eljött. Az idei sajtótájékoztató helyszíne a Benczúr Ház volt, a központi programok fővédnöke pedig 2013 óta Herczegh Anita, a köztársasági elnök felesége.
Pozitív hozadékok
„Egy társasházban mindenki tud a problémás párról, de a hétköznapi, jól működő családok hozzájuk képest láthatatlanok a lakóközösség számára” – kezdte egy hasonlattal köszöntőjét Herjeczki Kornél, a házasság hete mozgalom országos koordinátora, a Harmat Kiadó igazgatója. „Szükséges ez a hét, amikor a házasság előnyeit hangsúlyozhatjuk. Azt, hogy miért jó ez a családoknak, gyerekeknek, és miért fontos mindannyiunk egészsége számára. Világszerte több millióan ünneplik már a házasság hetét, tehát egyre többen döbbenhetnek erre rá” – mondta Herjeczki.
„Korábban nem gondoltam volna, hogy 2010 és 2016 között majd közel másfélszeresére fog nőni a hazai házasságkötések száma. A házasulási kedv növekedése nem kampányszerűen következett be, hanem tartós folyamat eredménye lehetett. Ez nemcsak az adópolitikai lépések következménye, hanem a házasság hetének is a pozitív hozadéka” – vélte a mozgalom országos koordinátora. Szerinte éppen ezért fontos, hogy elérhető közelségbe hozzák a jó példaképeket. Ezt a célt szolgálják mind a központi, mind a helyi szervezésű rendezvényeik. Már most több mint kétszáz program közül lehet választani, emellett egy Házasság START címen online tréninget is indítanak. „A közösségi média mélyen belenyúl emberi kapcsolatainkba, a házasságokba is, de az emberi vágyak nem változnak. Az értékek megőrzése mellett haladni kell a korral” – indokolta a digitális újítás fontosságát Herjeczki.
„Tudom, hogy sokaknak fájó gondolat és emlék a házasság, mégis arra szeretném felhívni a figyelmet, hogy a család, a közösség ereje ezen alapszik, és emiatt az egész ország élete is. Arra kérünk tehát mindenkit, hogy erősítsék meg elköteleződésüket! Ebben kíván segíteni programjaink mellett a Family magazin tematikus különszáma is. Azt szeretnénk, ha mindenki jó házasságban élne, aki pedig már jó házasságban él, annak még jobb legyen a házassága” – zárta gondolatait a Harmat Kiadó igazgatója.
Amivel gyermekeinknek tartozunk
Pethesné Dávid Beáta egyetemi tanár, a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Közszolgálati Kar Mentálhigiéné Intézetének igazgatója harminc éve kutatja az emberi kapcsolatokat. Beszédében felidézett egy 2014-es tanulmányt, amely arra hívta fel a figyelmünket, hogy száz év alatt mennyit változott a várható élettartam. Ez komoly hatással van a házasságok, családok életére is. „Randevú egy életen át – ez lett az idei jelmondata a házasság hete házaspárjának. De mit jelent manapság az egy életen át tartó randevú? Ez nagyon hosszú időszak lett, és ezt is figyelembe kell venni a párkapcsolatokban.”
Emellett a társadalom is megváltozott, a normák is változtak; nehéz ma már a többség által is elfogadott értékeket találni. Pethesné Dávid Beáta szerint fontos változás az is a párkapcsolatokban, hogy egyre későbbre tolódik az elköteleződés ideje, és emiatt a gyermekvállalásé is. Ez kihat mindannyiunk életére. „A felelősségre szeretném felhívni a figyelmet. Arra a felelősségre, amellyel gyermekeinknek tartozunk. Nem csak a döntéseink, de a nem-döntéseink is következményekkel járnak.”
Egymás kezét megtalálni
„Sok mindenért vagyok hálás a szüleimnek, de a leginkább azért, hogy nagyon szerették egymást” – mondta Székely János szombathelyi katolikus megyéspüspök. „Sokat emlegették nekem azt a padot a Margitszigeten, ahol annak idején elhatározták, hogy összekötik az életüket. Minden évben felkeresték egyszer ezt a helyet. Még idős korukban is irigykedve nézték őket, ahogy minden vasárnap kézen fogva mentek a templomba.” A megyéspüspök szerint egy szülő azzal adhat a legtöbbet gyermekének, ha szereti a párját. „A keresztény felfogás szerint a világ szeretetből fakad. Örök szülés, örök életátadás jellemzi.”
„Amit tehát Isten egybekötött, ember el ne válassza!” – idézte a Szentírást a megyéspüspök. „Ez az igeszakasz nem tilalom, nem törvény, hanem örömhír. Annak az örömhíre, hogy a teljes önátadás létezik, hogy ezt meg lehet élni” – fejtette ki. Szerinte a házasság hetének idei mottója, a Randevú egy életen át azért is fontos, mert kifejezi, hogy a házastársak nem magukban járnak. „Az ember folyamatosan változik. Ha magányosan rója az útját, akkor eltávolodik a párjától. Csak két ember képes az őket elválasztó falakat lebontani, egymás kezét megtalálni.”
Egy jó házassághoz hosszú távon kell a humor, a belátás és sok ráfordított idő. Ezért fontos Székely szerint, hogy a házaspárok mindig éljék meg a házasságukat, szánjanak egymásra elegendő minőségi időt. „Erich Fromm A szeretet művészete című könyvében kifejti, hogy a házasság nem a birtoklásról vagy az élvezetről szól. A szeretet művészet: az egység csodája, egy emberfeletti remekmű, de nagyon sokat kell tenni érte” – folytatta a megyéspüspök. „A házasság hete erősítse meg mindenkiben azt, hogy családban élni jó. Erre teremtettünk.”
Megújító és megmentő szeretet
Mi segíthet bennünket az elköteleződésben? Ráadásul olyan világban élve, ahol mindent lecserélhetünk? – tette fel a kérdést Kondor Péter evangélikus püspök, aki hangsúlyozta: a házasság egy férfi és egy nő Isten előtt kötött szövetsége. „Nem jó az embernek egyedül lennie – ezt mondja az Ige, és éppen ez a lényeg! Kell a vágy a társ után, ettől lesz a házasság egy életen át tartó szövetség. Ennek során Isten számtalanszor megújít minket; külön-külön is, de a társunkkal közösen is” – mondta Kondor Péter.
A társunk Isten ajándéka, nem a mi szerzeményünk. Éppen ezért azok a házasságok szoktak zátonyra futni, amelyeknél az egyik fél a saját kezébe akarja venni a kapcsolatot, hogy úrrá lehessen rajta. Csak Isten kezében tud megmaradni, meggyógyulni egy házasság. „Isten minden közösséget a szeretetével teremt. A házastársunk szeretetén az Ő szeretete ragyog át. Ezért merhetünk odaállni Isten elé, hogy segítsen meg minket. Ez mentheti meg szeretteinket, a családokat, a nemzetet is” – biztatott az evangélikus püspök.
Hetente randevú
Gorove László és felesége, Gorove Kriszta tanár az idei házasság hete arcai. Jegyesoktatási programot is tartanak, ennek során a kommunikáció, a humor és a rituálék szerepét is vizsgálják a házasságokban. Öt gyermekük és tizenkét unokájuk van.
„Hogy miért mi lettünk a házasság hetének idei arcai, nagykövetei?” – tette fel a kérdést Gorove László. „Jogos a kérdés, hiszen picike pontok vagyunk csupán. Nem is annyira híresek, mint a korábbi párok, akik a házasság hetének előző arcai voltak. Úgy gondoltuk, hogy harmincnyolc év házasság után már ki merhetünk ide állni, de még nem vagyunk annyira öregek, hogy ne tudjunk mesélni magunkról.” Hozzátette: ez alatt a harmincnyolc év alatt sokszor kerültek ők is nem várt helyzetbe, és nem mindig rajtuk múlt, hogy sikeresen kerültek ki belőle.
Gorove Kriszta ennek kapcsán bevallotta: náluk is előfordult, hogy szerencséjükre csak úgy megoldódtak a dolgok. Tíz év házasság után azonban úgy döntöttek, többet kell tenniük a kapcsolat megmaradásáért, ezért elhatározták, hogy hetente egyszer elmennek kettesben randevúzni. „A mi életünkben sok a jövés-menés. Ennyi gyerek mellett mindig zajlik az élet. Ennek ellenére ragaszkodtunk a heti egy randevúhoz, ez nem maradhatott el. Nem mondhatjuk, hogy kevés az időnk.” Volt, hogy terhesen, a kórház kertjében koccintottak a házassági évfordulójukra. „Csak az a kérdés, hogy van-e elég fantázia ehhez. Kezdjétek el ti is a randevúzást, akik pedig már belefogtak, azok sose hagyják abba!”
A házasság hete idén február 10. és 17. vasárnap közé esik. A részletes programokról és a további tudnivalókról itt lehet tájékozódni.
Fotók: Mészáros Péter/Harmat Kiadó