„Átkeltünk ugyan a Vörös-tengeren, de magunkkal hoztuk Egyiptomot. Meg kell szabadulnunk attól, amik voltunk, hogy azzá lehessünk, amivé Isten akar formálni bennünket."
Francine Rivers
Reformáció 500.1
„Reformáció 500.1” néven kortárs irodalmi pályázatot hirdet a Reformáció Emlékbizottság. A pályázók a reformáció üzeneteihez, értékeihez és szellemi örökségének továbbéléséhez köthető saját irodalmi műveikkel szállhatnak versenybe az értékes díjakért.
A reformáció 500. évfordulójának alkalmából a Reformáció Emlékbizottság a különböző kulturális, tudományos, oktatási és zenei programok mellett ezúttal kortárs irodalmi pályázatot hirdet. A reformáció megközelítése ezúttal nem vizuális vagy kreatív munkákon keresztül, hanem a szépirodalom eszközeivel történik. “Október 31-ével nem ér véget a reformáció emlékéve, így mindenképpen szerettünk volna a téli időszakban is meghirdetni egy kreatív pályázatot, nem csak a diákok számára” – árulja el dr. Hafenscher Károly, az Emlékbizottság miniszteri biztosa. Nem klasszikus értelemben vett irodalmi pályázatról van szó. Ahogyan a hivatalos kiírásban is olvasható, a reformáció jelenkori és utópisztikus megközelítésével izgalmas témát járhatnak körbe a jelentkezők, hiszen a könyvnyomtatás és a kulturális eszközök széles palettájához való egyenlő hozzáférés alapozta meg azt, amit ma médiarendszernek hívunk. Képzeljük el, hogy milyen lenne a mai világ például az egységes nemzeti nyelv kialakulása nélkül!
A pályázatra korosztálytól és iskolai végzettségtől függetlenül bárki nevezhet. Kategóriánként az első helyezettek 100-100 ezer Ft pénznyereményben részesülnek, a második helyezést elérők pedig 50-50 ezer forintot nyernek lírai vagy prózai alkotásaikkal.
A pályázók az alábbi kategóriákban nevezhetnek:
Téma:
-
„Reformáció nélkül az élet” – utópia írása
(Milyen lenne a mai világ a reformáció vívmányai nélkül?)
Kategória:
-
Kisepikai alkotás az alábbi választható műfajok egyikében
-
-
novella
-
esszé
-
-
Lírai alkotás bármilyen műfajban
A beérkezett pályamunkákat 4 tagú szakmai zsűri értékeli:
-
Szabó András, irodalomtörténész, egyetemi professzor, a Magyar Tudományos Akadémia doktora
-
Mészáros Márton, kritikus, irodalomtörténész
-
Dr. Hafenscher Károly, a Reformáció Emlékbizottság miniszteri biztosa
-
Horváth Gergely, rádiós műsorvezető, író
Az elbírálásnál a zsűri olyan szempontok szerint értékeli a pályaműveket, mint a műfaji követelmények betartása, a reformáció értékeinek megjelenítése, tartalom- és gondolatgazdagság, illetve kreativitás és újszerűség.
A pályamunkákat elektronikus formában kell elküldeni 2017. 12. 20-ig a palyazat@reformacio2017.hu e-mail címre, az eredményeket a Reformáció 500 Facebook-oldalán és weboldalán tesszük közzé.
A részletes pályázati kiírás ezen a linken olvasható.