Református kórushangverseny a Cifrapalotában

A Kecskeméti Református Általános Iskola kórusának hangversenye a Kecskeméti Katona József Múzeum „A beszélő köntös nyomában" című, a török hódoltság korát megidéző kiállításához kapcsolódott.

A reformáció hónapjában, október 16-án a hírös város egyik leghíresebb épületében, a Cifrapalota Pávás termében adott koncertet a Kecskeméti Református Általános Iskola kórusa, a két intézmény együttműködési megállapodásának keretében.

A Jámborné Márkus Emőke vezényelte énekkar református zsoltárokat és dicséreteket adott elő a város közönségének. A különleges műsor összeállításában Szabó Gábor nyugalmazott lelkipásztor, esperes volt segítségükre, aki a 16. századi református gyülekezeti énekeskönyv négy éneke előtt bevezetőt is mondott. A 379. ének felvezetéseként így szólt a reformációról:
„A 16. század a reformációnak köszönhetően a nemzeti önazonosság kialakulásának ideje. Bibliafordítások készülnek el, jelennek meg. 1541-ben Szinérváraljai Erdősi Szilveszter János Sárváron kiadja a teljes Újszövetség fordítását, e kiadásnak igen jelentős irodalmi vonatkozásai is vannak. Könyvtárunk őrzi az egyik legszebb, ép példányát e ritkaságnak. Majd 1589-90-ben megjelenik Károli Gáspár fordításában a teljes Szentírás Vizsolyban. Talán nem túlzás Csanádi Imre Kossuth-díjas költő sorait idézni e kor kapcsán a református egyház jelentőségéről, az „Egy hajdani templomra" című verséből: »Mégis, megtartódat benne becsüld, magyarság, ország lappangott itt, mikor nem vala ország...«"
A gyermekek hangja Isten gondviselő, győzelmet adó kegyelmét és szeretetét hirdette, s az őket meghitt csendben hallgató jelenlévőket a valóban látható és hallható csodákat művelő Isten iránti szüntelen hálára hívták a régi református dallamok. A koncertet a gimnázium kamarakórusának két műsorszáma zárta. 

 

 

Dr. Szabó Ildikó igazgató 

Képek és videó: keol.hu