Református udvar a Völgyben

Pénteken vette kezdetét a 25., jubileumi Művészetek Völgye Kapolcson és környékén. Magyarország legnagyobb összművészeti fesztiválján ismét megnyílik a Református udvar a taliándörögdi református templom kertjében. Idén nemcsak a Völgy elmúlt negyed évszázadára, de a reformáció közelgő ötszáz éves évfordulójának megünneplésére is készülnek az udvar házigazdái.

„Ige, ima, közösség, szolgálat: ez a református kegyesség négy alappillére, ezek értelmezéséről és újraértelmezéséről szólnak idei programjaink" – számolt be portálunk kérdésére Bölcsföldi András lelkész, a Református udvar programjainak főszervezője. A tíznapos Művészetek Völgye rendezvénysorozat huszonöt évvel ezelőtt indult útjára, a reformátusok tizenöt éve vállalnak részt benne lelki és kulturális programokkal a rendezői gárda és a látogatók megelégedésére.

Az igényes kikapcsolódást nyújtó világi közegben igazi kincses szigetnek számít a taliándörögdi Református udvar. A református templomot, a hozzá tartozó kertet és az udvarban álló több száz éves kántortanítóházat minden nyáron valamilyen központi gondolattól átitatott lelki és kulturális programcsokorral töltik meg a dunamelléki reformátusok. Idén nemcsak a Völgy eddigi huszonöt évére, de a reformáció ötszázadik évfordulójára is előretekintenek majd. Beszélgetés, irodalom, zene, igei alkalmak, játékok és számos meglepetés nyújtja a tartalmas kikapcsolódás és feltöltődés, valamint a református hittel való megismerkedés lehetőségét valamennyi betérőnek a Református udvarban.

Ima, szó, szolgálat
Reform-kor címmel nyílik kiállítás a kántortanító házában. Füle Tamás, a Parókia portál szerkesztőségvezetője kortárs reformátusok portréit és megszólalásait mutatja be fotósorozatával. Az emberi szó mellett az isteni befogadását szolgálják a nyitott templomi áhítatok. Az udvar házigazdái imaszobát és az egyházi tevékenységeket bemutató filmtermet is berendeznek. A templomban nyíló kiállításra a Református udvar elmúlt tizenöt évének kiállítói válogatnak képeikből, és a számos műfajt felvonultató koncertek is itt hangoznak fel.

Közösség
A közösség ápolásának állandó színhelye a templomkert lesz, amelyben a többi közt olvasó- és bizalomsátor, LEGO-birodalom, reformereket bemutató irodalmi kávéház, interaktív kiállítás, zöld sarok és kézműves programok is helyet kapnak. A Református Udvar elől indul útjára többszöri fuvarral a CAR-MEN elnevezésű autósszínházi produkció is.

Részletes program:
A 2015-ös Művészetek Völgye Református udvarának részletes programját itt olvashatja:

Július 25., szombat
17.00 Eredő
Régi és új istenes énekek népies elemekkel és akusztikus hangszerekkel
Zenél: Négyesi Adrienn és Trieb László

Július 26., vasárnap
09.30 Református istentisztelet

16.00 RE-FORMÁCIÓ – interaktív játék. Vagy nem is az?
Képzőművészeti eszközök segítségével készítünk képeket, majd új lehetőségeket és utakat ismerünk meg az alkotásunk egy darabja segítségével. Várunk mindenkit 7 éves kor felett, aki szeret alkotni, játszani és egymástól ötleteket, színeket és motívumokat lopkodni!
Közreműködik: Pap Erika szimbólumterapeuta és Komáromi Erzsébet Katalin iparművész, művészetterapeuta.

17.00 „Isten a dalban..."
Versek, népdalok, zsoltárok
Zenél: Tóth Orsi és Szabó Mátyás

Július 27., hétfő
16.00 „Interaktív zenés percek"

17.00 Legendás kötelékek
A mai modern számítógépes társasjátékok szimbolikus világát mutatom be egy interaktív előadásban, ahol megismerhetjük az online felületek hőseit, feltérképezzük, mivel és kinek kell megküzdeni ezekben a játékokban. Olyan felnőtteket várunk, akik jobban meg szeretnék ismerni ennek a világnak a szereplőit, akik a serdülők életében fontos szerepet játszanak, de a szüleik számára csak furcsa kötöttségnek tűnnek.
Előadó: Pap Erika pszichológus, terapeuta

Július 28., kedd
17.00 Életállomások citerával
A fiatal citerásokból álló együttes az élet ünnepeit és főbb állomásait énekli végig, a zenei betétek közt elhangzó versekkel, idézetekkel kiegészítve.
Zenél: a RE-Formáció – Rusznyák Edit citeraművész vezényletével

Július 29., szerda
16.00 „Interaktív zenés percek"

Július 30., csütörtök
11.00 „Interaktív zenés percek"

Július 31., péntek
17.00 Zsoltárének
Genfi zsoltárok szólalnak meg magyar népzenei változatban, parafrázisban, népi énekben, bibliai szöveget recitáló szóló és többszólamú feldolgozásokban.
Előadó: Budafoki Református Kántorátus Papp Anette vezényletével, közreműködik: Gaál Eszter népi ének

Augusztus 1., szombat
15.00 „Rezonál"
Beszélgetés Rendeki Horváth Gyula belsőépítésszel

17.00 Cserfát égetek
Burns Kati és a Hajna
Zenél: Kiss Gergő és Bártfai Gábor

Augusztus 2., vasárnap
09.30 Református istentisztelet

A Homo Ludens Projekt és a Maszk Egyesület autósszínházi produkciójáról, a CAR-MEN-ről a Művészetek Völgye honlapján tudhat meg többet.

Jakus Ágnes
Képek: Füle Tamás