„Átkeltünk ugyan a Vörös-tengeren, de magunkkal hoztuk Egyiptomot. Meg kell szabadulnunk attól, amik voltunk, hogy azzá lehessünk, amivé Isten akar formálni bennünket."
Francine Rivers
„Siessünk, ne késsünk!"
Az újszülött Jézus nem oda érkezik, ahol az irgalmasok és a jószívűek mindent elkészítenek neki, hanem oda, ahol semmi sincs kész.
„Jaj, Istenem, sose készülök el! Felkeltem hajnalban, hogy megsüssem a zserbót, de akkor jöttem rá, hogy kifogyott a cukor, úgyhogy hiába keltem ilyen korán. Most meg, hogy kinyitott a bolt, nincs időm leszaladni, mert mindjárt indulnom kell. Le vagyok maradva az ajándékokkal is, meg aztán...– már megint csöng ez a telefon, hú, most látom, anyám hív megint, vissza kellett volna még tegnap hívnom, de elfelejtettem, biztos megorrolt rám, ki kellene engesztelnem, de erre most igazán nincs időm. Hova tettem a kulcsot, mért nincs a zárban? Ha elmegy a busz az orrom előtt, megint elkések, magyarázkodnom kell, bár most már mondhatok, amit akarok, úgysem hiszik el..."
Karácsony előtti helyzetjelentés: stressz stressz hátán. Szeretnénk mindent jól csinálni, szeretnénk, ha minden idejében elkészülne, de mindig közbejön valami. Elő kellene készíteni a szenteste csöndjét és nyugalmát. Azt a pillanatot, amikor megpihen a világ, elcsendesül az utcai zaj, s a hazafelé sietők megfigyelhetik, hány ablakban gyulladtak már ki a fények. Vágyunk a meghittség melegére, az ünnepre, s reméljük, hogy addigra elcsitulnak az éles hangú viták, mindenki megérkezik, s kezdődhet az ünnep.
A bibliai történetből leginkább állóképekre emlékezünk: a jászolra, a kis újszülöttre édesanyja karján, Józsefre, aki éppen tüzet rak s főz valamit, az állatokra, akik békésen körülállják a szent családot, s az angyalok karára az oszlopok között. Mindenki boldog. S ezen a napon, amire annyira készülünk, nekünk is boldognak kellene lenni. Pedig karácsonykor sokan nem boldogok. Persze ezt is tudjuk és a magunk módján megpróbálunk enyhíteni mások szomorúságán. A család idős, magukra maradt tagjait meg is szoktuk hívni, leginkább az ünnep másnapjára, mert szenteste – őszintén szólva – zavarnának...
Talán egyetlen ünnepnaptól sem félnek annyian, mint a karácsonytól, hiszen a magányosok hiányérzete és fájdalma egyre csak nő. Hányan várnak arra, hogy legyen már vége! – Mit mondhatunk nekik, mivel vigasztalhatjuk azokat, akik úgy érzik: ezekben a napokban még inkább cserbenhagyja őket a világ? Azt gondolom, sokat segít, ha újra elővesszük az eredeti karácsonyi történetet, amely egyrészt megszabadíthat bennünket a megfelelni akarás görcsös elképzeléseitől, másrészt valami másféle örömre taníthat bennünket.
Megfigyelhetjük, hogy mennyire mozgalmas, sőt, izgalommal teli világ áll előttünk. Szó sincs itt nyugalomról! Ellenkezőleg, nagy a nyüzsgés: mindenki felkerekedik, mindenki úton van vagy arra készül: Mária és József, Erzsébet, a három királyok, a pásztorok, az angyalok – de a népszámlálás miatt valójában az egész nép úton van.
„Csendes éj", énekeljük, s fantáziánkban a gyermek születésével minden elpihen. Pedig Jézus születésére semmi sem volt elkészítve: se szülőszoba, se tiszta ágy, s feltehetőleg a rokonság sem állt a jászol előtt, hiszen Jézus egy nagy összevisszaságtól feldúlt világ kellős közepébe született bele, ahol a völgyből nem lett domb, és a hegycsúcs nem szállt a mélybe: Máriának bizony fel kellett gyalogolnia a kaptatókon. Az emberek szíve nem lágyult meg a várandós asszony láttán, s a fiatal pár kiszorult a szélre, oda, ahol a hajléktalanok szokták meghúzni magukat egy-egy éjszakára.
A Megváltó itt, a huzatos és piszkos istállóban született meg, s csak általa vált ez a hely, a szegénység és a kivetettség szimbóluma az örömhír központjává. Vajon min múlt, hogy Lukács elbeszéléséből nem ez vált élő tradícióvá: hogy legalább ezen az egy napon, a hajléktalanságba belecsöppent Jézus születése napján megkeressünk minden rászorulót, legyen az öreg vagy fiatal, beteg vagy elhagyatott, bujdosó vagy kéregető, s nagy izgalommal készülődjünk: legyen nekik is egyszer az évben igazi ünnepük! Gyertyafénnyel, ajándékkal, énekekkel, imával s nyitott fülekkel. Hogy mi mindent mesélhetnének nekünk ezek az emberek, ha megeredhetne a nyelvük s volna, aki meghallgassa őket!
Csendes éj, énekeljük, mintha annak idején minden felkészült volna az ünnepre. Pedig Lukács szerint nem így volt – s ez a gondolat meg is szabadíthat minket az alól a nyomás alól, hogy nekünk kell mindent tökéletesre készítenünk. Mindazoknak, akik amiatt izgulnak, hogy nem tudnak méltón felkészülni az ünnepre, s azoknak is, akik képtelenek belülről, a szívükből ünnepelni, talán ma is azt mondanák az angyalok: Ne féljetek! Emlékezzetek arra a kicsi gyermekre, aki nem azért jött, hogy leszámoljon a vélt ellenséggel, megdorgálja a felkészületleneket és beolvasson a szűkkeblűeknek. A történet inkább ennek ellenkezőjéről számol be: A gyermeket elméletben sokan várják, de valójában senki sem számol vele, s ott születik meg, ahova egy szülő nő magától be nem tenné a lábát.
Az újszülött Jézus nem oda érkezik, ahol az irgalmasok és a jószívűek mindent elkészítenek neki, hanem oda, ahol semmi sincs kész. Első otthona a jászol, ahol talán valóban csak a „barmok párája" melengeti. Nem neki ajándékoznak az emberek biztonságot, hanem elsőként ő ajándékoz: fényt a sötétségben és nagy örömet az elbizonytalanodásban. Hiszen ezért keresik fel annyian! Megszületik a gyermek, s vele együtt új világ születik, teli megelőlegezett bizalommal, előítéletek nélküli szeretettel.
Jézus ott születik meg, ahol nincsen számára hely, hanem inkább csak visszautasítás, legfeljebb szabadkozás. Ott jön világra, ahol még a közelgő szülés sem lágyítja meg a szíveket. Az örömhír ott lepi meg a világot, ahol a legkevésbé lehet rá számítani.
Mi pedig ennél nagyobb ajándékot nem kaphatunk, mint ezt a bizonyosságot: hogy nem feltétlenül azé, aki a legjobb szándékkal bár, de fejetlenül futkos és a legnagyobb stresszben próbál minden elvárásnak megfelelni; nem is azé, aki időben elkészül és szorongva várja, hogy a vendégek legalább ezen a napon a tökéletes formájukat adják. Hanem a könyörülő Istené, aki befogad minket minden jószándékunkkal, igyekezetünkkel, görcsösségünkkel is, de az egyszülött Fiát mégiscsak azokkal láttatja meg elsőként, akikkel senki nem számolt.