Szimbólummá vált

Az intézmény 25 évvel ezelőtti újraindítására emlékeztek a Károli Gáspár Református Egyetem Tanítóképző Főiskolai Karán. A nagykőrösi intézményben harminchárom év kényszerszünet után 1990. október 6-án indult újra az oktatás. Nagykőrös szimbólumává vált annak, hogyan lehet nagyon nehéz helyzetből továbblépni és felvirágoztatni egy intézményt. A főiskola vállalta a kultúra, az oktatás, az egyház és a nemzet szolgálatát – hangzott el az egész napos ünnepségen.

Az október 6-i rendezvényen Balla Péter, a Károli Gáspár Református Egyetem rektora a hitvalló elődök, tanítók, tanárok munkájának, szeretetének fontosságát hangsúlyozta, ami – szavai szerint – hozzájárult ahhoz, hogy újraindulhasson a nagykőrösi főiskola.

 

Újabb területek
Huszonöt év egy intézmény életében rövid idő, de a visszaemlékezés lehetőséget ad arra, hogy együtt lehessenek azok, akik segítették a főiskola újraindítását – mondta köszöntőjében Rádli Katalin. A minisztériumi főtanácsos hangsúlyozta: a kilencvenes években fontos lépés volt, hogy a nagykőrösi intézmény egyházi főiskolaként kezdhette meg munkáját, és a tanítóképzés mellett nyitott volt arra is, hogy újabb területeken – például a szociális munka és a diakónia – indítson képzést. A főtanácsos szerint az iskola szellemisége miatt új szegmensek nyílhattak meg, ennek köszönhető a főiskola marosvásárhelyi képzésének beindítása, amelynek segítségével diplomát tudtak adni az erdélyi hallgatóknak is.

A város büszke a főiskolára
Nagykőrös nem volt kegyelt városa az előző rendszernek, az ötvenes-hatvanas éveket megsínylették az itt élő polgárok – emlékezett vissza Czira Szabolcs, a város polgármestere arra az időszakra, amikor az előző rendszer bezáratta a református tanítóképzőt.
– Köszönjük a Jóistennek, hogy sikerült újraindítani a főiskolát. Az elmúlt huszonöt évben Nagykőrös befogadta a hallgatókat, és szeretnénk, ha minél több diák jönne hozzánk, és rácsodálkozna gyönyörű kis városunkra. Büszkék vagyunk arra, hogy Nagykőrösön főiskola működhet.
A polgármester jó döntésnek nevezte, hogy a főiskola a Károli Gáspár Református Egyetemhez csatlakozott, mert úgy vélte, hogy önállóan valószínűleg nem tudott volna fennmaradni az intézmény.

 

 

Továbblépni és felvirágoztatni
Nagykőrös szimbólumává vált annak, hogyan lehet nagyon nehéz helyzetből továbblépni és felvirágoztatni egy intézményt – fogalmazott beszédében Sepsi Enikő, a Károli egyetem bölcsészettudományi karának dékánja.
– Mára az egyetem egészével egy stabilan működő egységet alkotunk, és azért kerülhettünk szép pályára, mert egy adott pillanatban képesek voltunk Isten segítségével visszaszorítani az egónkat és meghallottuk a hangot, hogy merre kell haladnunk. Kívánom, hogy maradjon meg a harmónia az egyetem, az egyházi és az állami vezetők között, mert enélkül nem lehet eredményeket elérni.
Sepsi Enikő köszönetet mondott a Magyarországi Református Egyház Zsinata elnökségének, köztük Bogárdi Szabó István püspöknek, aki – szavai szerint – támogatásáról biztosította a Károli-egyetemet. A dékán megemlékezett Hegedűs Loránt korábbi dunamelléki püspökről, valamint Nagy István református lelkipásztorról, a főiskola egykori dékánjáról, akik mindketten nagyon sokat tettek a nagykőrösi főiskoláért.

Az egyház a nemzet szolgálata
Egyház- és oktatáspolitikai történésekre emlékezett vissza beszédben Szövényi Zsolt nyugalmazott minisztériumi főosztályvezető, aki jelen volt a nagykőrösi főiskola újjászületésénél.
– A főiskola vállalta a kultúra, az oktatás, az egyház és a nemzet szolgálatát – mondta Szövényi Zsolt. – A szolgálat adhat értelmet az életnek, erőt ad a nemzetegyesítéshez, mintát a jövőnek és szólhat a mának. Nagy szükség van a szolgálatos kezekre az értékvesztett Európában. Hiszem, hogy a gazdasági teljesítménynél fontosabb a szellem teljesítménye, mert a jövőnk és a létünk ettől függ.
A nyugalmazott minisztériumi főosztályvezető kitért az 1990-ben elfogadott lelkiismereti és vallásszabadságról szóló törvény rendelkezésére, ami szerint azonos módon kell az egyházi és állami iskolákat támogatni. – Ez a rendelkezés is kellett ahhoz, hogy élhessenek az egyházi iskolák – tette hozzá.

 

Az ünnepségen Platthy Iván nyugalmazott államtitkár, valamint Szenczi Árpád, a tanítóképző főiskolai kar dékánja idézte fel részletesen a nagykőrösi református tanítóképző múltját. A jövővel összefüggésben a dékán úgy fogalmazott: a rekonstrukció és a rehabilitáció korszaka után az innováció korszakába lépett az intézmény.

 

Az egész napos rendezvény A hit erejével című tudományos konferenciával ért véget. 

Fekete Zsuzsa
Fotó: Füle Tamás

A Károli Gáspár Egyetem Tanítóképző Főiskolai Karának dékánjával, Szenczi Árpáddal készült beszélgetésünket itt olvashatják.