„A jót a rossztól elválasztó vonal nem államokon, nem társadalmi osztályokon keresztül, sőt nem is politikai pártok között húzódik… hanem minden emberi szívben.”
Alexander Szolzsenyicin
Tesznek és reménykednek
Megmaradásáért küzd egy apró kis település a Partium és a történelmi Erdély határán. A magyarberkeszi iskolában öt magyar kisdiák tanul az alsó tagozatos, összevont osztályban. Reménykednek azonban, hogy megmarad az iskola, mert az oviban kilenc magyar gyerek cseperedik. Magyarberkeszt támogatja az a jótékonysági est, amelyet január 27-én, pénteken tartanak a Budai Várban.
Nemzeti összetartozás
Az erdélyi Kővárvidékhez tartozó Magyarberkesz református gyülekezetét és a térség magyar közösségi házának megvalósítását támogatja a Magyar Patrióták jótékonysági estje a budavári Magyarság Házában. Az elmúlt években a délvidéki Maradék, valamint a kárpátaljai Huszt települést támogatták a magyar kultúra napjához kapcsolódó ünnepségen. A jótékonysági gyűjtés célja minden évben a nemzeti összetartozás megerősítése.
Kétharmad részben reformátusok
Magyarberkesz, régebbi nevén Sárosmagyarberkesz hatszáz lelkes, kétharmad részben református magyarok által lakott település Nagybányától 25 km-re délre. A települést román falvak veszik körbe. A helyiek ma is büszkék arra, hogy falujukban valaha Petőfi Sándor is időzött. A forradalmár költő nászútja idén járt Magyarberkeszen, nejével a Kővár romjaihoz is elzarándokoltak.
Kilenc magyar ovis
Az apró faluban a kővárremetei román iskola magyar tanítási nyelvű tagozata működik egyetlen – elsőtől negyedikig összevont – osztállyal, jelenleg öt tanulóval. Helyzetüket azonban nem tartják reménytelennek: a magyar óvodában kilenc kisgyerek cseperedik, akikkel még további négy évig biztosított lehet az iskola magyarságának fennmaradása. A kis iskolának évről évre nehézséget jelent a fennmaradás, mert kevés gyerek születik, ráadásul a magyar szülők egy része román iskolába íratja gyermekeit a jobb érvényesülésben reménykedve. Magyarberkeszen a gyermekek magyar anyanyelvűek, sőt a helyi románok többsége is beszél magyarul.
Református iskolából kulturális központ
A helyi református egyházközség az elmúlt években visszakapta a régi magyar felekezeti iskola épületét, amit a kommunista diktatúra idején vettek el a gyülekezettől. A takaros ház még Trianon előtt épült, és hűen őrzi a régi világ értékeit.
Mivel alsó tagozatos magyar iskola már működik Magyarberkeszen, Kovács Péter Zoltán lelkipásztor elhatározta, hogy kővárvidéki magyar kulturális központot alakítanak ki az épületben. Célja a Kővárvidék bemutatása, a helyi magyar szórvány felkarolása és összefogása, olyan hely létrehozása, ahol a berkeszi magyar gyermekek számára kulturális és művelődési programokat tudnak szervezni. A régi iskola épületének helyreállítását a helyiek a lelkipásztor vezetésével már megkezdték. Ahhoz azonban, hogy az intézmény megkezdhesse működését, sok támogatásra van szükségük – ezt kívánja a Magyar Patrióták Közössége elősegíteni.
Tesznek és reménykednek
A református lelkipásztor tervei szerint az épületben az egész Kővárvidék múltját és művelődését bemutató kiállítást hoznának létre, mert azt tapasztalják, hogy kiesett a vidék a magyarság kollektív emlékezetéből. Az épület földszintjén közösségi összejövetelek számára alkalmas helyiségeket is kialakítanak, míg a tetőtérben szálláshelyek jöhetnek létre. A közösségi házban őrzik majd a magyarberkeszi születésű Kászonyi Edgár (1900-1976) festő, építész emlékét, aki a nagybányai művésziskola jeles képviselője volt.
Magyarberkesz felé
Magyarberkesz nincs közel a trianoni határokhoz: a Székelyföld és az anyaország között félúton található. Mégis abban reménykednek a faluban, hogy egyre többen választják majd erdélyi kirándulásuk során őket. A beinduló örökségturizmus idővel jövedelemkiegészítéshez juttathatja a helyi családokat, egyben jelentős közösségmegtartó erővé válhat.
A jótékonysági estről
A pénteki jótékonysági esten fellép Kovács Nóri, a Népművészet ifjú mestere díjjal kitüntetett népdalénekes, aki Magyar hazánk fénye című műsorral készül. A rendezvényt ezúttal is a Magyarság Háza és az Országgyűlés Nemzeti összetartozás bizottsága támogatásával tartják meg. Az est fővédnöke Pánczél Károly, a NÖB elnöke.
A jótékonysági est helyszíne a budavári Magyarság Háza (Szentháromság tér 6.), időpontja 2017. január 27. péntek 18 óra. A belépőjegy ára 2.000 Ft, amellyel az erdélyi Magyarberkesz közösségi házának kialakítását támogatják. A belépőjegyeket a helyszínen lehet megvásárolni. Az ünnepi rendezvényhez hagyományosan jótékonysági gyűjtés is kapcsolódik. A Magyar Patrióták Közössége bankszámláján (63200171-11070966) is fogad adományokat. Kérik a támogatókat, hogy a megjegyzés rovatba ezt írják be:„Magyarberkesz”.