Továbbadni az örömhírt

Hivatalosan is átadták a Szigetszentmártoni Református Missziói Egyházközség újonnan épült templomát és közösségi házát 2025. május 4-én.

Alig több mint tíz éve néhány idős gyülekezeti tag fogadta Kiss Gergely István lelkipásztort Szigetszentmártonban. A létszámban és lelkiekben egyaránt megerősödő közösség később elhatározta, hogy új templomot épít, melyet idén év elején vehettek birtokukba a Telkes utca 13. szám alatt.

„Ez a gyülekezet mindig álmodott és imádkozott” – mondta az ünnepi istentisztelet kezdetén Takaró András délpesti esperes, aki imádságban adott hálát a gyülekezetalapítókért, a segítőkész római katolikusokért és a ráckevei gyülekezetért, melynek lelkészei kéthetente jártak igei alkalmat tartani az olykor 3-5 főt számláló szigetszentmártoni gyülekezetbe.

Balog Zoltán, a Dunamelléki Református Egyházkerület püspöke a Korinthusiakhoz írt második levél 5. részének 11-15. versei alapján hirdette Isten Igéjét. „Az istenfélelem megszabadít a másik által okozott félelemtől. Az istenfélelem szó pedig nem jelent mást, mint megrendülést a felett, hogy Isten számontart és egyenként megszólít bennünket.” A püspök kiemelte: Pál apostol uralomváltásról beszélt a sokféle emberből álló gyülekezetnek: „Engedd el mindazt, ami megkötöz és lépj be Isten szabadító szeretetébe! Mivel mi már ismerjük azt, ezért embereket győzünk meg; továbbadjuk, amit kaptunk: az örömhírt.”

A püspök beszélt az ötvenes évek végén gyülekezetet alapítók hitéről, amelyért a ma templomot építőknek is hálát kell adni. „A hála egyúttal a lelkek találkozása. Tovább akarom adni, mint ahogyan itt, Szigetszentmártonban tovább akarták adni az összetartozás érzését és a hit megtartó erejét a Felvidékről ide űzött testvérek és azok, akiket ide sodort a szél.”

Balog Zoltán felidézte: néhány évvel ezelőtt alig több mint tízen jártak református hittanra Szigetszentmártonban, idén ez a szám már elérte a 130 főt. Ehhez kapcsolódóan emlékeztetett: „Az apostol azt írja: Istennel dicsekszünk. Azzal dicsekszünk, hogy még mindig elég erős ahhoz, hogy lelkeket megszólítson, hogy embereket megmozdítson, hogy családunknak az életében békességet és vágyat teremtsen arra, hogy hallgassák azt az üzenetet, ami belülről jön dicsekedjetek vele. Adjatok érte hálát! Sem a templom, sem az egyház nem cél, hanem eszköz: azért szereti Isten az egyházat, hogy rajta keresztül elmondja, mennyire szereti a világot” – tette hozzá.

Az igei szolgálatot nyilvános presbiteri gyűlés követte, melyen az összegyűltek megismerhették a templom építésének történetét. A második világháború után Szigetszentmárton is azon települések közé tartozott, amely érintett volt a szomorú emlékű lakosságcserében: a kitelepített svábok helyére felvidéki reformátusokat költöztettek. Belőlük alakult az a mag, amely a helyi katolikus többség segítségével és tanácsi engedéllyel templomot épített a Kossuth Lajos utcán még 1959-ben, mely egészen 2020-ig a gyülekezet otthonául szolgált. Az elmúlt években számottevő növekedésnek indult közösség – melynek vezetését Kiss Gergely lelkipásztor 2012-ben vette át – elhatározta, hogy új lelki otthont épít, melyet nagyrészt állami támogatásból kívántak finanszírozni. A megnövekedő árak miatt jelentős összeggel egészítette ki a beruházás költségeit a Dunamelléki Református Egyházkerület, további támogatók között volt a Délpesti Református Egyházmegye, a németországi Gusztáv Adolf Intézet és a Joó Sándor Alapítvány, illetve a 2023-as országos perselyadományt is a gyülekezet kapta.

Az alkalmait az elmúlt években a Szent Márton Közösségi Színtérben tartó gyülekezet idén január 1-jén vált a ráckevei egyházközség szórványából missziói egyházközséggé, mellyel párhuzamosan befejeződött a templom építése: a szigetszentmártoni reformátusok 2025. február 9-én tartották itt első istentiszteleti alkalmukat.

Az ünneplő gyülekezetet elsőként Kövér László, az Országgyűlés elnöke köszöntötte. „Egyéni életünk minősége nagyban függ attól, hogy milyen közösség részei vagyunk. Minden elsősorban a családon múlik, de nem mindegy, kik és hogyan veszik körül a családokat, hogy vannak-e közös értékek és célok, amelyek cselekvőképes közösséggé kovácsolják a családokat. Nem mindegy, hogy van-e hívő gyülekezet, amely együtt olvassa a Szentírást és együtt hallgatja a róla szóló tanítást, amely közösen töri meg a kenyeret és együtt imádkozik” – emlékeztetett.

Borbély Péter szigetszentmártoni polgármester felidézte, hogy amikor a szigetszentmártoni reformátusok kinőtték templomukat, az önkormányzat segítő kezet nyújtott és befogadta őket a közösségi színtér épületében. „Ma viszont egy álom beteljesülésének lehetünk tanúi. A templom felszentelésével a gyülekezet végre méltó lelki otthonra lelt, ahol Isten igéje újra és újra megszólalhat, ahol a közösség tanítás, ének és imádság formálja majd az itt élők szívét és gondolatait” – tette hozzá.

Kiss Gergely lelkipásztor három dolgot sorolt fel, melyekre a templom felépítéséhez leginkább szükség volt: „Az egyik az itt lévők kitartása a ’48-as kitelepítésektől egészen máig. A következő, hogy a ráckevei gyülekezet évtizedeken keresztül a vállain hordozta a szigetszentmártoni közösséget. És kellettek azok a lelkipásztorok is, akik rendszeresen három-négy-öt embernek is megtartották az alkalmakat. Legfőképpen azonban az Istennek legyen hála és köszönet, hogy ez a templom felépülhetett és ez a gyülekezet eljutott ide. Ha az Úr nem építi a házat, hiába fáradoznak az építők.” Mint mondta, a mennyezet halformájába még azt a fát is bele lehet látni, ami a gyülekezet logójában is ott van – ezt Isten pecsétjének véli.

A templomot tervező Czégány Sándor a parokia.hu-nak elmondta, hogy a kész tervet sok gondolkodás előzte meg, végül a mellett a változat mellett döntött, melyet az elsők között készített. „A templom gyakorlatilag két hal motívumából áll, mely a krisztusi szeretet jeleníti meg” – fogalmazott.

A karzattal együtt kétszázharminc fő befogadására alkalmas templomtérhez baba-mama szoba, lelkészi hivatal, rétegalkalmak megtartására alkalmas szobák, vizesblokkok és teakonyha is tartozik. Az épületegyüttes valódi otthona lehet a gyarapodó közösségnek, hiszen mára már csaknem ötven felnőtt vesz részt az istentiszteleteken, Kereszt-kérdéseket, bibliaórát, női és férfikört, ifjúsági órát, hittanórákat és két korcsoportban gyermek-istentiszteletet tartanak, működik gyülekezeti kórus és zenekar is. Utóbbi kettő végezte az ünnepi alkalmon a zenei szolgálatot, Grabarits Ágnes kántorra kiegészülve.

A hálaadó alkalmon a gyülekezet a köszönet jeléül ajándékokat adott át mindazoknak, akik segítséget nyújtottak a templomépítés folyamatában. Az ünnepi istentisztelet a templom előterében kiállított új harang körül zsoltárénekléssel és szeretetvendégséggel zárult.

Képek: Vargosz

Kapcsolódó cikkeink:

Iskolapad másként
Hat gyülekezeti tagból több mint negyvenfős közösséggé nőtt az elmúlt években a Csepel-szigeten fekvő két falu református gyülekezete. Templomuk padjai, melyek egykor a régi iskolából érkeztek, gyülekezetük történetéről mesélnek. Most saját otthont terveznek, amely kifejezi hitüket, összefogásukat, identitásukat.

Krisztusban meggyökerező életek
Menedék a hajótörötteknek, otthon a helyüket keresőknek – a Szigetszentmárton-Szigetújfalu Református Missziós Közösség lelki és fizikai értelemben is ezt a szerepet kívánja betölteni a településeken élők életében, egy év múlva remélhetőleg már új templomuk falai között.

 

Ábrándból valóság
Alig több mint tíz év alatt vált néhány fős közösségből templomépítővé a szigetszentmártoni református gyülekezet, amely április 20-án rakta le félkész lelki otthonának alapkövét.

Szigetszentmárton új református temploma