"Az isteni jóság különbözik a miénktől, de nem alapvetően más: nem úgy különbözik tőle, mint a fehér a feketétől, hanem mint a tökéletes kör a gyerek első kísérletétől, hogy kereket rajzoljon."
C.S.Lewis
Új formák, régi elszántság
Pénzkezelés, szakrális művészet és számháború – mozgalmasan telt az SDG Református Diákmozgalom idei tavaszi találkozója, ahol a diákokért és a pedagógusokért is imádkoztak.
Közel százan imádkozhattunk együtt iskoláinkért, vezetőinkért, családjainkért és egymásért a Soli Deo Gloria Református Diákmozgalom (SDG) tavaszi találkozóján, Balatonszárszón. Szervezetünk elsősorban a kárpát-medencei református középiskolások között és értük munkálkodik, idei találkozónkra is ezekből az iskolákból vártuk a tanárokat és a diákokat.
A találkozónk lelki tartalmának kiindulópontja az volt, hogy indíttatást érzünk a diákokért és a pedagógusokért való közbenjárásra, így idei témánk az imádság volt, ami keresztyén mindennapjaink szerves része. „Mindenkor örüljetek, szüntelenül imádkozzatok, mindenért hálát adjatok, mert ez Isten akarata Jézus Krisztus által a ti javatokra.” (Thesszalonikaiakhoz írt első levél 5. rész: 16-18. versek)
A számunkra megszokott előadás és kiscsoportos beszélgetés formát kissé átalakítva, új megközelítéssel álltunk hozzá a témafeldolgozásnak, amelyben igemagyarázat, interjús bizonyságtételek, beszélgetések, közösségi, kiscsoportos és egyéni gyakorlatok és feladatok is helyet kaptak. Mind a szervezők, mind a részt vevő diákok és tanárok pozitív visszajelzései megerősítettek minket abban, hogy érdemes volt interaktívabbra, tréningszerűre alakítani a témafeldolgozást, mindenki jobban tudott kapcsolódni az üzenethez.
Ahogy egy résztvevő, Baricz-Nánási Balázs fogalmazott: „A programok – előadások, kiscsoportos beszélgetések, zenélések, az SDG ötpercesek – hitéleti szempontból és a társaság miatt is hol jókedvvel, hol elcsendesedéssel teltek. Hitben erősödtem és jó sokáig tudok mindebből táplálkozni. A korai kelés és a sűrű programok lefárasztottak ugyan, mégis erőt adott a légkör, ami csodálatos élmény volt.”
A hódmezővásárhelyi Prikler Dorka is elmondta: erőt kapott a mindennapokhoz. „Főleg kikapcsolódni mentem a hétvégére, feltöltődni az előrehozott érettségi időszakában. Nagyon jó volt velem egy idős hívő emberek közösségében tölteni a hétvégét, ahol az Ige központi szerepet kapott. Így a pihenés mellett végül lelki feltöltődés is volt ez a pár nap nekem.”
A hétvégén az imádság mikéntjéről, ezen belül is a panasz, a bűnvallás, a kérés és a hála, a közbenjárás és a dicsőítés lényegéről volt szó – ezekhez az imatípusokhoz igyekeztünk gyakorlati eszközöket és tapasztalatot is adni a résztvevőknek. A hétvége igei üzenetének előkészítésében és megvalósításában több pedagógus és lelkész is részt vett. Az Ige üzenetét az alkalmakon Kamarás-Horváthy Petra felügyelőbizottsági elnök, Nagy Bettina debreceni teológus, Krisztován Márton elnökségi tagunk, és Kovács Diána, a szervezet munkatársa tolmácsolta. Vasárnapi záró istentiszteletünkön Németh Tamás, szervezetünk elnöke hirdette az Igét.
A hétvége egyik meghatározó része volt, amikor szombat este nyolc imaállomáson – család, vezetőink, pedagógusok, diákok, iskolák, háború, ellenségeink és minden más – minden résztvevővel egyszerre, közösen gyakoroltuk a közbenjárást, és imádkoztunk egymásért, barátokért, ismerősökért és ismeretlenekért egyaránt. Célunk, hogy az imádság erejére és létszükségére tanítsuk a diákokat, biztassuk és buzdítsuk őket a szüntelen imádságra.
A szombati nap programja különböző műhelyeket is magába foglalt, ezek célja az volt, hogy a résztvevők változatos módokon és megközelítésben találkozzanak Istennel, az Ő Igéjével, és megtapasztalják, hogy a mindennapi dolgainkban éppúgy jelen van, mint az olyan kiemelt alkalmainkon, mint az istentisztelet vagy egy hétvégi találkozó. Vendégünk volt a KEVE Társaság alelnöke, Ferenczi Réka, aki a pénz biblikus megközelítéséről tanított, Krisztován Márton pedig a 16 éven felülieket a szakrális művészet rejtelmeibe vezette be. Önkénteseink irodalmi sétát vezettek József Attila nyomában járva a városban, az egészség és testünk táplálása jegyében pedig a diákokkal salátákat készítettek, a testmozgásra buzdítva számháborút szerveztek, és ezúttal is kipróbálhatták a résztvevők a Szövetség Ládái logikai játékunkat.
Szombat este már hagyománnyá vált, az SDG ötperces nevet viselő alkalmunkat is megtartottuk, amelyre bármelyik résztvevő, bármilyen előadással jelentkezhet. Az este lényege, hogy megmutassuk egymásnak ajándékainkat – legyen az énektudás, verselés, szavalás, tánc, vagy humor –, gyönyörködjünk abban, hogy mennyire különbözők vagyunk, és együtt örüljünk annak a közösségnek, amelybe Isten összehívott minket.
A hétvégén tartottuk meg éves közgyűlésünket is, ahol a szervezet életét érintő pénzügyi és missziói beszámolók hangzottak el, továbbá a következő évre szóló terveink bemutatása és elfogadása is helyet kapott. A közgyűlésen három rendes tagot és két tiszteletbeli tagot is avattunk. Mihalik Viktória, Nánássy Kincső és Vas Gabriella rendes tagjai, Csőri-Czinkos Gergő, a Református Pedagógiai intézet munkatársa, és Kovács Márk Péter, a hódmezővásárhelyi Bethlen Gábor Református Gimnázium vallástanára pedig tiszteletbeli tagjai lettek szervezetünknek.
A beszámolók és tervek ismertetése során elhangzott, hogy az SDG 2022 áprilisában megválasztott vezetősége az elmúlt évben, a munkatársakkal együttműködve a közösség missziójának újraértelmezésén és stratégiai tervezésén munkálkodott, miközben református középiskoláinkkal is igyekeztük újra felvenni a kapcsolatot – a tanév első felében tizenkét iskolába jutottak el elnökségi tagjaink, munkatársaink és önkénteseink. A jövőre vonatkozóan pedig megfogalmaztuk vágyunkat és célunkat, hogy 2024 januárjában tíz iskola képviselőivel szeretnénk diákvezetőképzőt tartani, amin az elhívatott jelentkezőkkel közösen keressük a református középiskolásokhoz vezető utat, és együtt dolgozunk azon, hogy megvalósuljon az SDG küldetése református középiskoláinkban.
Küldetésünk alapja, hogy Isten úgy szerette a világot, hogy egészen közel jött hozzánk Jézus Krisztusban. Ez arra indít bennünket, hogy vele együtt munkálkodjunk és egy olyan őszinte, nyílt, befogadó közösséget éljünk meg a ránk bízottakkal együtt, ahol érett keresztyénekké válhatunk Isten újjáteremtő munkája által.
Bátorítunk mindenkit, aki fontosnak tartja a református középiskolákban, a diákokért végzett missziónkat, hogy kapcsolódjon a Diákmozgalomhoz! Akár imádsággal, akár a szolgálatba való bekapcsolódással, akár állandó támogatással! Információkat és kapcsolódási pontot a honlapunkon lehet találni: www.sdgrefdiak.hu
Képek: Papp Zorka, Székely Gergely