Változások és változtatások

Az idei tanévben tizenhat elsőéves hallgató (tizenhárom teológus és három hitoktató) kezdi meg tanulmányait a Károli Gáspár Református Egyetem Hittudományi Karán. Felújítások, új könyvtár, mentorrendszer és nagyobb hangsúly a gyakorlati képzésen. A 2015-16-os tanévről és az oktatás változásairól Zsengellér József, a hittudományi kar dékánja nyilatkozott a Parókia portálnak.

Előtte azonban nézzük meg, hogyan vélekednek, mit várnak az előttük álló tanévtől a hallgatók.

Kérdések, félelmek, közösség
„Most megyek hatodévre, ami azért lesz kihívás, mert nem derült ki számomra az 5 év alatt, hogy gyakorlati vagy elméleti ember vagyok-e inkább. Kevés gyülekezeti szolgálatom volt, inkább az igehirdetés, amit nagyon szeretek. Úgy gondolom, jövőre fog kiderülni, hogy az emberek vagy a könyvek az én világom" – mondja egy gyülekezeti szolgálatra készülő hatodéves teológushallgató.
„Vannak félelmeim a teológiával kapcsolatban: elsősorban attól, hogyan alakul a hitem ebben a hat évben. Mesélték, hogy harmadévben eljön egy mélypont, amikor sokan kiszállnak. Ettől félek, remélem, de remélem, végig tudom csinálni. Az eddigi tapasztalataim alapján jó a közösség, családias a hangulat, kevesen vagyunk. A múlt hétvégi csendesnapon is jó élményeket szereztem. Örülök annak, hogy a szobatársam szintén elsőéves, így tudjuk majd egymást támogatni" – meséli egy elsőéves.

„Az előző év nagyon sok munkával járt az egyetem akkreditációja miatt, ehhez képest nyugodt félévek elé néz az intézmény" - kezdi a beszélgetést Zsengellér József. „A félévkezdő csendesnap témája a változások, változtatások volt, sok szempontból kapcsolódva a körülöttünk történő változásokhoz" – mondja a dékán.

A legszembeötlőbb változás az épület felújítása. A tantermek és tanári szobák megújulva várják a hallgatókat és oktatókat. „Emellett személyi változások is voltak az elmúlt tanévhez képest. A dékánhelyettes Kocsev Miklós lett. Ettől a félévtől Bogárdi Szabó István dunamelléki püspök a kar tagja a rendszeres teológiai és ökumenikai tanszék professzoraként" - tette hozzá a dékán.

Gyakorlat és mentorálás
A Károli hittudományi karán az eddigiekhez képes növelni szeretnék a gyakorlati képzés mennyiségét, idén először mennek ki hatodév előtt gyakorlati félévre a most negyedéves hallgatók, akik Budapesten és környékén nyerhetnek bepillantást a református gyülekezetek, diakóniai és oktatási intézmények életébe. Az elmúlt években ugyanis kritikaként fogalmazódott meg, hogy a teológiai képzés nem készíti fel megfelelően a leendő lelkészeket a szolgálatukra. A gyakorlati, hetedik félév bevezetése ezt szolgálja, ezalatt megismerkedhetnek a teológusok a gyülekezetek pénzügyi működésével, az adminisztrációval vagy a különböző missziókkal és iskolákkal.

A hittudományi kar oktatói közül idén is választhatnak tutort maguk mellé a hallgatók, akihez tanév közben fordulhatnak. Mindenki számíthat az évfolyamvezetők és a spirituális segítségére. Ezenkívül idén is kapnak maguk mellé egy felsőbb éves mentort az elsőévesek a Hallgatói Presbitérium szervezésében. Ebben a tanévben huszonöt teológus kezdte meg a hatodéves szolgálatát, akiknek ugyanennyi mentorlelkész kíséri az útját.

A teológián meghatározó ünnepekre is készülnek: jövőre az 1956-os forradalom hatvanadik, 2017-ben pedig a reformáció ötszázadik évfordulójára emlékeznek majd.

Horváth Zsuzsanna

Képek: Füle Tamás, Bölcsföldi András