„Az igehirdetésnek akkor van ereje, ha ember áll az emberek előtt, csak éppen palástban, és olyan hangon szól, olyan szavakkal, amit mindenki megért."
Békési Sándor
Szolgálat és felüdülés
Bébiszitter kamaszok, templomőrök, fiatal mentorok, pótnagyszülők és élménypedagógiával gazdagított gyermektáborok. Gyülekezeteket kérdeztünk arról, milyen programokkal készülnek a nyárra.
Ahogy véget ér a tanítás, beköszönt a nyári uborkaszezon a gyülekezetekben is. A hétköznapi lelkialkalmak jó része szünetel, a tábormegbeszélések és az azokra való felkészülés azonban időnként újra igénybe veszi a szolgáló gyülekezeti tagokat. Megkérdeztünk néhány fővárosi és vidéki gyülekezetet a Dunamelléken, milyen programokra készülnek ezen a nyáron.
Templomőrök
Minden hétköznap nyitott ajtó várja azokat, akik szeretnék megtekinteni az Országházzal szemben elhelyezkedő Szilágyi Dezső téri református templom patinás Duna-parti épületét – mondta Feke Eszter gyülekezeti munkatárs.
„Fiatalok, általában középiskolások szoktak jelentkezni a templom felügyeletére hétköznapokon. A nyári templomlátogatásból befolyó összeget minden évben jótékony célra szánjuk. Idén a vajdasági Gyermekmisszió javára utaljuk majd az adományokat. A befolyt összeg másik részét pedig templomőreink kapják meg a munkájukért járó fizetségként.”
Hagyománynak számít a Szilágyi Dezső téri gyülekezetben az is, hogy a májusi Szeretethíd alkalmával a templom elé élő virágokból kiülteti a gyülekezet a „Jó az Úr” feliratot. A nyári hőségben naponta kell locsolni a virágágyást, amelyet önkéntesek vállalnak. „Ez is erősíti a gyülekezeti tagok elköteleződését, saját feladatot ad a közösségen belül” – magyarázta Feke Eszter.
Bébiszitter kamaszok
„Nyáron van a legtöbb esküvő és elég sok a keresztelő is ebben az időszakban, szinte minden hétre jut ilyenkor” – mondta kérdésünkre Oravetz Anett, a kiskunhalasi református gyülekezet gyakornoka.
Hozzátette: akárcsak a legtöbb református közösségben, a napközis, ifis és családos táborok Kiskunhalason is elmaradhatatlan részei a nyárnak. Érdekesség, hogy az alsósoknak és a felsősöknek szóló napközis táborokban kilencedikes hittanosok is szép számban segítenek. „Nagy dolog, hogy a gimnazisták közül tizenöten eljönnek önkénteskedni a kisebbek táborába. Ezek szerint azok a fiatalok, akik már kinőtték a napközis táborokat, jó élményként őrzik azok emlékét. Idén már ők rendeznek sorversenyeket a kisebbeknek, és minden szobába beosztunk egy kilencedikest, aki pótanyuciként és –apuciként gondoskodik a rábízott gyerekekről” – fogalmazott a lelkész.
Négygenerációs tábor
Családias közösségre számítanak az újpalotai református gyülekezet négygenerációs nyári táborában is.
Fogarasi Gábor lelkipásztor kérdésünkre elmondta: a hagyományokhoz híven a dédiktől az unokákig mindenki hivatalos a családi táborba. „Fontos, hogy a különböző generációk ne szakadjanak el egymástól a gyülekezetben, ezért a nyári táborunkba is együtt megyünk. Ilyenkor megvan mindenkinek a saját korosztályának megfelelő program, de sok mindent csinálunk együtt is. Nálunk nagy szerepe van például az éneklésnek, viszonylag hosszan tart a közös dicsőítés, és ebben a gyerekek is részt vesznek. Ezután külön gyermekalkalmat tartanak nekik, ahol általában valamilyen színdarabot tanulnak meg a gyerekek, és a hét végén díszlettel, jelmezzel adják elő a felnőtteknek.”
Fogadott nagyszülők között
Különös módját választották a többgenerációs táborozásnak a paksi gyülekezetben. Lenkeyné Teleki Mária lelkipásztor elmondta, még tavaly úgy alakult, hogy főként a nagyszülők korosztálya segített a hittanostábor körüli teendők ellátásában. Idén már kifejezetten őket hívták meg segíteni – nem véletlenül, árulta el a lelkész.
„A gyerekek és az idősebbek nagyon jól tudnak együtt dolgozni, játszani. Fogadott nagyszülőként tekintettek a hittanosok a tábori segítőkre, ami nem is csoda, hiszen néhányuknak vagy nem élnek már a nagyszülei, vagy nagyon messze laknak. Az idősebbek ráadásul nem olyan szigorúak, mint a szülők, és nagy szeretettel, törődéssel, odafigyeléssel viszonyulnak a kicsikhez.”
Erre a gondoskodásra idén is szükség lesz, hiszen hosszú útra viszik a kilenc és tizenöt év közötti hittanosokat, ezúttal a kalotaszegi testvéregyházmegye látja vendégül a táborozókat. A paksi lelkipásztor elmondta, a Gedeon története köré épülő, élménypedagógiai módszerekkel gazdagított táborozás alkalmával jut majd idő a környék épített és természeti örökségének a felfedezésére is, a gyerekekkel többek között a Tordai-hasadékhoz is ellátogatnak.
A paksi gyülekezet idei hittanostáborának témája a kiválasztottság és az engedelmesség. „A tábor legfőbb jellegzetessége a sok-sok játék lesz, eközben pedig arra szeretnénk felnyitni a gyerekek szemét, hogy a kiválasztottság nem függ az erőtől, tehetségtől, hiszen akkor is lehet kiválasztott valaki, ha kicsinek vagy gyengének érzi magát. A gyerekeknek sokszor van része bántásban, kiközösítésben, de mi szeretnénk éreztetni velük, hogy Isten nem úgy tekint ránk, ahogy a társaink, és a hiányosságainkat is kész kipótolni. A táborban a felnőttek is mesélnek majd arról nekik, hogyan mondtak igent Isten hívására, és Ő hogyan munkálkodott az életükben” – összegezte Lenkeyné Teleki Mária.
Éltető víz
Talán a leginkább missziós jellegű nyári táborról az őrmezői református gyülekezet lelkipásztorától hallottunk. A Facebook közösségi oldalon is meghirdetett Vizek Táborába a konfirmandusok mellett a környékbeli fiatalokat is várják. Faragó Dávid elmondta, missziói gyülekezetként fontosnak tartják, hogy megszólítsák lakókörnyezetüket, az evangélium megosztásának is tudatosan választották azt a módját, hogy a mindenki számára létfontosságú élethelyzetekhez kötve közvetítik a Biblia egyetemes igazságait.
„A nagy melegben különösen is adja magát a víz mint téma. A táborban arról fogunk beszélgetni, miért van szükség a vízre, és megmutatjuk azt is, hogy egy adag rántott hús és ketchupos sült krumpli elkészítéséhez hány liter vízre van szükség. A fizikai kísérletek mellett beszélünk a teremtésvédelemről, és megismerkedünk azokkal a bibliai történetekkel is, amelyekben kiemelt szerepet kap a víz. Szó esik a teremtéstörténetről, Jónás elhívásáról, Jézus vízen járásáról, Gedeon és a samáriai asszony történetéről, valamint Krisztus megkeresztelkedéséről is. Fontosnak tartjuk, hogy a fiataloknak legyen alkalma ráébredni: amit a Bibliában olvasunk, valós helyeken, valós emberekkel történt meg. Ezt szolgálja az a kis meglepetés is, ami a máltai Szent Pál-öbölből érkezik majd, ahol a hagyomány szerint az apostol hajótörést szenvedett.”
Megtartani őket
Ugyancsak a közeljövőben konfirmáló fiatalok a célcsoportja annak a tábornak is, amelyet az ifjúsági csoport felnőtt tagjainak és a kiskamaszoknak közösen tartanak – árulta el a lelkész. „Négyen konfirmálnak a gyülekezetünkben jövőre, ezért a felnőtt ifisek előálltak azzal, hogy szeretnék mentorálni ezeket a fiatalokat. Ez azt jelenti, hogy rendszeresen elmennek velük fagyizni, beszélgetni, és a személyes kapcsolat megalapozásaként idén nyáron táborozni is. Mivel nagy a generációs különbség a konfirmandusok és a húszas-harmincas éveikben járó ifisek között, ezzel próbáljuk áthidalni az életkorbeli szakadékot. A célunk, hogy ezek a fiatalok ne kikonfirmáljanak a gyülekezetből, hanem idővel csatlakozzanak a szolgáló közösséghez.”