„Különös, hogy Isten a gyermekei életét sokféleképpen készíti elő. De soha nem az elhívott tesz szívességet azzal, hogy az Úr rendelkezésére áll, hanem számára rendkívüli ajándék az, hogy használja őt az Úr."
Végh Tamás
Lehetőségek, döntések előtt a Baranyai Egyházmegyében
Dunamellék legdélebbi megyéje egyszerre néz szembe az erőforrások hiányával és többletével. Ahol van lehetőség a fejlődésre, ott egyházunknak fontos szerepe van, de súlyos kérdésekről is döntenie kell.
Ötödik alkalommal ült össze a Baranyai Programtanács. Szigetvár, Siklós, Balatonszárszó és Mohács után Drávafokon találkoztak az egyházkerületi, egyházmegyei tisztségviselők és a térségben szolgáló lelkészek, hogy megbeszéljék az egyelőre ideiglenes vezetőtestülettel működő egyházmegye gazdasági, szerkezeti, hivatásbeli és missziós helyzetét és az ezzel kapcsolatos feladatokat. A Tanács célja, hogy biblikus szempontok szerint, az egyházmegyében szolgálók bevonásával olyan programtervet dolgozzon ki és valósítson meg, amely pontosan felméri és rendezi az egyházi, jogi, társadalmi, gazdasági és foglalkoztatási problémákat, s biztosítja az egyházi szolgálatot a jövőben is azoknak, akik ezt várják.
Evangéliumi öröm a reménytelenségben
Jézus azt mondja tanítványainak, legyen bennük só, olyan anyag, amely megízesít, megtart és megolvaszt – fogalmazott nyitó áhítatában Unger Károly drávafoki lelkipásztor a Márk 9, 50. alapján. Az evangéliumban szereplő só nemcsak Isten Igéjét, hanem Krisztus lelkületét, jelenlétét is jelenti, közösségeinkbe is ezt a krisztusi lelkületet kell vinnünk.
„A Megváltó arra kér, hogy a tőle kapott sóval ízesítsük meg családjainkat, gyülekezeteinket, egyházmegyénket, magyar népünket. A só önmagában kevés, hatását elsősorban más anyagokkal vegyülve tudja kifejteni, az evangéliumi só a kilátástalannak tűnő jelenben is reménységet ad. Egyházmegyénkben sokszor hiányzott ez a bibliai só, az evangéliumi öröm, a mi felelősségünk, hogy ezt újból és újból elvigyük közösségeinkbe. Ez az evangéliumi öröm reménység, amely megtart, amely kőkemény szíveket képes megolvasztani, a járhatatlan utat járhatóvá tenni.”
Újrakezdés
Balog Zoltán püspök köszöntötte a megjelenteket, majd röviden ismertette az előző, augusztusi tanácsülés óta történt fejleményeket. Mint fogalmazott, a baranyai tendenciák országosan is megfigyelhetők, az elnéptelenedő falvak és gyülekezetek helyzetének megoldása a teljes magyar reformátusság számára feladat.
„Éppen ezért nem azt keressük, ki miért és hogyan felelős a jelenlegi nehézségekért, hanem az itt élő szolgálók megsegítésére dolgozunk ki előremutató terveket, amelyek a többi egyházkerület és megye előtt is mintául szolgálhatnak.”
Az egyházvezető szerint a Zsinat októberi jogalkotó vitanapja komoly előrelépést jelentett a baranyai helyzet megoldásában. Az elfogyás, a kilátástalanság, a nem rendezett kérdésekre a helyes válasz az újrakezdés, amelynek egyik feltétele egy új gyülekezeti forma, egyházjogi kategória létrehozása.
„Ha az elnéptelenedő gyülekezeteket szórvánnyá nyilvánítjuk, azzal még nagyobb terhet rakunk lelkészeinkre. A másik lehetőség, hogy az egyes gyülekezeteket úgy gyűjtjük össze, hogy egyenrangú alkotó tagként alakítsanak település feletti egyházközségeket, amelyekhez biztosítjuk a szükséges emberi erőforrásokat: lelkigondozót, lelkipásztort, hitoktatót, adott esetben diakónust.”
Ezt foglalja magába a gondozó egyházközség, amelynek pontos meghatározása még folyamatban van. A javasolt definíció szerint ez több településen élő, egyháztagokra kiterjedő illetékességgel rendelkező egyházközséget jelent, feladatait lelkészi állás fenntartásával és a lelkészt segítő munkatársak - különösen is hitoktató, diakónus - alkalmazásával önállóan teljesíti. Fenntartása az Országos Református Közalap vagy egyházkerület, egyházmegye támogatásával történik. A gondozó egyházközség önálló jogi személy, amelynek saját anyakönyvezése és pénzgazdálkodása van. Saját presbitériummal rendelkezik, amelybe a tagokat a gondozó egyházközséget alkotó települések református közösségei választják. Lelkészét a püspök nevezi ki. Létrehozását az érintett egyházközség közgyűlése vagy az egyházmegye elnöksége kezdeményezi, a javaslatról az egyházmegyei közgyűlés határoz. Elnevezését az adott központi település vagy térség adja (pl. Szigetvár-környéki Gondozó Egyházközség).
A tervek szerint az egyházkerület kisbuszt biztosít a gyülekezeti tagok utaztatására, személygépkocsit, amely a hitoktató mozgását segíti. Az egyházközségeket egyedül a lakhatási rezsiköltségek terhelik, a jövedelmeket szintén az egyházkerület biztosítja. A kerületi vezetés a körzetek megfelelő kialakításában és rendezésében vár segítséget és együttműködést az egyházmegyében szolgáló lelkipásztoroktól. Baranya egyszerre van erőforrás hiányban és többletben, utóbbi a különféle intézmények emberi, hitbeli, tudásbeli és foglalkoztatásbeli lehetőségét jelenti.
Baranyai védbástya
Kádár Péter, a Pécsi Református Kollégium főigazgatója előadásában a kollégium tagintézményeként működő, drávafoki Csikesz Sándor Általános Iskola történetét, jelenkori helyzetét mutatta be. Az intézmény 2007-es átvétele óta az iskolába járók száma megduplázódott, látva ezt, az egyházmegye tornaterem építő, iskolabővítő projektet indított el 2017-ben, a tehetséggondozó általános iskola így 130 fős intézménnyé bővülhet.
„Iskolánk védbástya, hiszen diákjaink több mint fele a térség falvaiból érkezik, az összeomló oktatási struktúra romjaiból menedéket építhettünk a térségben élő családok számára. A Pécsi Református Kollégium az alsós oktatást egészen a gimnáziumi és szakképzési szintig segíti és biztosítja a megyében, így az óvodától a fiatal felnőtt korig tartó nevelést nyújtunk a leszakadással veszélyeztetett gyermekek számára.”
Kihívások és ébredések
Az általános iskoláról Varga Mariann tagintézményvezető és Ovári Éva tagintézményvezető-helyettes is beszélt, majd a tanácsülésen részt vevő, a térségben szolgáló baranyai lelkipásztorok ismertették gyülekezetük és szolgálatuk helyzetét. A csányoszrói egyházközséghez tíz település tartozik, a nehézségek és a fogyás ellenére komoly igény mutatkozik a szolgálatra, ahogy a templomokhoz való ragaszkodás is érezhető. Vejti-Zaláta helyzete komoly kérdéseket vet fel a megmaradás és jövőépítés szempontjából, a kitartó gyülekezeti tagok hűségesek és áldozatokat hoznak a szolgálatért, a szóban forgó „gondozói kisbusz” eszköz lehetne a közösségépítésben.
Vajszlón a hosszú, küzdelmes évek után ébredés tapasztalható, évek óta több a keresztelés, mint a temetés. Az egyházközséghez nyolc település tartozik, ezek közül négy helyen van református templom. A lelkészcsaládok közül sokan, mikor a gyermekük eléri az iskolás kort, elköltöznek, azok számára, akik helyben maradnak, nagy segítséget jelentene az ingázás anyagi támogatása. Drávafok tipikus példája a rendszerváltást követő társadalmi és gazdasági visszaesésnek, az elmúlt harminc évben a fogyás minden szempontból érezhető, új fenntartási szisztémát kell kialakítani.
Szloboda József ismertette a térségben zajló strukturális és szervezeti változásokat. A megbízott esperes találkozott az itt szolgáló lelkipásztorokkal.
Hitéleti és nem hitéleti céllal
A kerület vezetése elkészíti az egyházmegyében fellelhető épületek, ingatlanok felmérését, ez a feladat október végére lesz meg, de a helyi lelkészek ismerik igazán az egyházi, társadalmi, szociális, gazdasági és nemzetiségi adottságokat – erről már Veres Sándor egyházkerületi főgondnok beszélt.
„November közepéig minden parókiát és hozzá tartozó ingatlant, valamint a megyében található 112 templom helyzetét felmérjük és feldolgozzuk. Az épületeket a gyülekezeti hitélet alapján soroljuk be, azon a településen, ahol csak egy gyülekezeti tagunk van és a település létszáma folyamatosan csökken, nagy valószínűséggel nem tudunk megmaradni. Ahol van két református és tizenöt megszólítható, bevonható gyülekezeti tag, valamint a település eléri a 300 főt, ott még van feladatunk, az ott élőket segítenünk kell. Jelen kell lennünk nem egyházi rendezvényeken, a falunapokon a helyieknek látniuk kell, hogy élünk és szolgálunk a településért. Ahol biztosan tudjuk, hogy épületeink megmaradnak, ott sok-sok épületet kell felújítanunk, a megtartásra ítélt épületekhez tudunk támogatást biztosítani. A nem hitéleti célú ingatlanok hasznosítását külön át kell gondolnunk, épületeinket például bérbe adjuk vagy szálláshelyekként használjuk majd.”
Baranya megyében a legnehezebb kérdés, hogy szükség lesz-e bontásra. Ahogy Veres Sándor fogalmazott, egy adott református épület elbontása hitünk jelképének eltűnését jelenti, a kerületnek azonban fenntarthatósági szempontokat is figyelembe kell vennie.
Ezek után a tanács résztvevői megtekintették a Csikesz Sándor Általános Iskola épülő tornatermét. Az iskola újabb építésű, B és C épületét teljesen felújítják, a beruházás legnagyobb projektje a tornacsarnok, amely maradéktalanul biztosítja majd az iskolai testnevelést. A B és C épületek felújítása december közepéig elkészül, a tornacsarnok 2022 márciusában kerülhet átadásra.
Igazságosabb működéssel a jövőért
Az egyháznak, ahogy egész Baranyában, úgy a sellyei térségben is foglalkoznia kell a cigányság kérdésével. A Felzárkozó települések program Magyarország legszegényebb településeit hivatott felkarolni, az érintett 300-ból 40 település - köztük 5 baranyai - a Magyar Református Szeretetszolgálat által kap támogatást – ismertette Balog Zoltán a tanácsülés végén. A következő év februárjában közös katolikus-református konferenciára kerülhet sor, ahol a két felekezet közösen nézheti át a cigányság megszólításával és felzárkóztatásával kapcsolatos feladatokat.
A püspök kitért a hittanoktatásban rejlő hatalmas missziós lehetőségre, az állami és egyházi jövedelem-kiegészítő támogatásokra, a lelkészek kötelező hittanoktatásának lehetséges óraszám-csökkentésére.
„Célunk, hogy minden lelkész, gondnok és presbiter érezze, egyházunk működését igazságosabbá szeretnénk tenni, ehhez szükséges, hogy a különféle szolgálatok tartalmát egyértelművé tegyük. A lelkipásztor, hitoktató mellé diakónusokra is szükség van, ez a hármas működés hatékony lehet a legnehezebb térségekben is.”
„Népmozgalmi, történelmi és civilizációs folyamatokra nem mindig tudunk hatást gyakorolni, a régi önfenntartó világ Baranyában is eltűnt. Azt is látjuk, a fiatal családok közül sokan költöznek vagy költöznének falura, ez is lehetőség lehet előttünk.”
A Baranyai Programtanács következő üléseire Pécsváradon és Zengővárkonyban kerül sor, Pécs és Hird ügyét külön tárgyalják, majd Budapesten tartanak összegző ülést. Ekkor részleteiben is összegzik az eddigi munkát, a konkrét feladatokat. A Tanács célja, hogy az ideiglenes állapotot ez év végéig elrendezze és lezárja, ez a megye jövője szempontjából kulcsfontosságú.
„Azért imádkozom, hogy az 1990-es években érezhető lendület, amikor Baranyába érkezett egy teljes lelkészgeneráció, visszatérjen. Egészen biztos vagyok abban, hogy ennek az egyházmegyének is van jövője, kérdés, hogy mi megérjük-e az áldások idejét. Ha nem is valósulnak meg mindenben terveink, akkor is mondhatjuk, megtettük, amit emberként meg tudtunk tenni – a többit Istenre kell bíznunk.”