Ébredéstörténet a Magyarországi Református Egyházban 1945 és 1950 között

Összegzés

1950-re megszűntetik a Bethániát. Mint szervezet feloszlott, de a tagok hite nem párolgott el. Hálát lehet adni azokért a XX. századi hithősökért akik az ébredés eszközei voltak. "Adjatok hálát az Úrnak, mert jó, mert örökké tart szeretete." (Zsolt 107,1) A Bethánia áldott volt és áldás származott a keze munkájából is. Kétségtelen, mivel emberek által alkotott egyesület, léteztek hibák, viszályok, emberi okoskodások. Ugyanez elmondható a hivatalos Református Egyházra is, mely tehát nem egyenlő az Igaz Egyházzal. Az emberek ótermészete kiütközött mindkét szervezeten. A C. E. egyházon kívüli egyesület volt. Ma is nehéz kérdés, hogy az ilyen szervezetek az egyházon kívül vagy a Református Egyház égisze alatt munkálkodjanak. Mindkettő áldott lehet, kizárólag a vezetőktől függ, hogy kire figyelnek, ki nekik a királyuk. Ha egyházi szervezet a missziót, Isten országának a gyarapítását tűzi ki céljául, Isten megújíthatja lelkileg a Református Egyházat is. Szükség van az egyháznak belső megreformálásra, ami csak a tagok által lehetséges. A történelmi egyház óriási veszélye a hagyományokban való élés. A hagyományok szépek, de hasznosak csak akkor lesznek, ha élet van bennük. Isten csodákra képes egy ilyen sokszor hűtlen népegyházzal szemben is. Ninivét, a bűnös várost sem pusztította el, mert őszintén megbánták bűneiket. Az egyháznak is egy ilyen őszinte bűnbánatra és alázatra van szüksége.

"Végigvezetett köztük körös- körül, és láttam, hogy nagyon sok csont volt a völgyben, és már nagyon szárazak voltak. Megkérdezte tőlem: Emberfia! Életre kelnek- e még ezek a csontok? Én így feleltem: Ó, Uram, Uram, te tudod!" (Ez 37,2-3) Ma is Magyarországon nagyon sok élő "csont" hever. Egyedül az Úr tudja megeleveníteni őket, Ő tud áldást adni. Szeretnénk aratni, de ahhoz vetni is kell. Isten várja a bátor szolgálókat, hogy megmutassa az Ő nagy kegyelmét.
"Ti száraz csontok, halljátok az Úr igéjét! - Én lelket adok belétek és életre fogtok kelni. " (Ez 37,4b-5b)