Kisgyermekek Isten országában

Átadták a Monorierdői Református Egyházközség Erdei Csillagfény Református Bölcsődéjét, mely szeptembertől 28 gyermek ellátását teszi lehetővé.

A kisgyermekes családok igazi lelki otthonává vált a monorierdői református gyülekezet az elmúlt években: egy-egy vasárnap zsúfolásig telik meg a 2019-ben átadott templom baba-mama szobája, a nagyobbak részére egy másik teremben gyermekfelügyelet biztosított, az iskolás korúak pedig gyermek-istentiszteleten vehetnek részt. A missziói célcsoport adott volt, ezért a presbitérium örömmel használta ki a pályázati lehetőséget egy új, gyülekezeti fenntartású bölcsőde megépítésére, melynek alapkövét 2023 márciusban helyezték el a Sas utca 22. szám alatt, egy rozoga, használhatatlan épületet magába foglaló, egyébiránt üres telken.

Az azóta eltelt időszakban bebizonyosodott, hogy valóban az Úr építi a házat: finanszírozási nehézségek, a beruházás mérföldköveinek el-elcsúszása hátráltatta a munkát, a határidőre mégis kész lett a bölcsőde. Szeptembertől 28 gyermek veheti birtokba az intézményt két csoportban, hét munkatárs vezetésével. Az átadó és hálaadó ünnepséget 2024. július 14-én, vasárnap tartották a teljes pompájában ragyogó épület előtt, melynek leendő „lakói” is nagy számban eljöttek családtagjaikkal.

Balog Zoltán, a Dunamelléki Református Egyházkerület püspöke áhítatában Máté evangéliumának hetedik részéből, a 7-11. versek alapján hirdette Isten Igéjét. „Kérj, keress, zörgess! Ez a rész arról szól, hogy mit is jelent az életünkben az imádság, ahol egyben hálát is adunk Istennek. Hálásak vagyunk gyermekeinkért, akik most is kérnek és itt vannak körülöttünk. Az életük első része Isten gondolatában van, amikor pedig megszületnek, ez az isteni gondolat, a szépre, a jóra való teremtettség bennük él. De az életük végét valószínűleg nem fogjuk látni, ez is az élet Uránál van.”

A püspök úgy fogalmazott, a bölcsőde a kérés, a keresés és a zörgetés után a rátalálás helye lehet nemcsak a gyermekeknek, hanem szüleiknek és nagyszüleiknek is. „Kapjunk itt választ a kérdéseinkre, találjuk meg Istent és az Ő jó ajándékait. És amikor itt vagyunk ebben a világban, Monorierdőn és Magyarországon, sose felejtsük el, hogy egyúttal Isten országának a polgárai is lehetünk” – tette hozzá Balog Zoltán.

Az ünnepség nyilvános presbiteri gyűlését Takaró András, a Délpesti Református Egyházmegye esperese vezette. Rávilágított: nemcsak a bölcsőde átadása örömteli dolog, de a közelmúltbeli egyházmegyei közgyűlésen arról is döntöttek, hogy  a monorierdői reformátusok közössége jövőre anyaegyházközséggé, azaz önfenntartóvá válik.

Lénárt Tibor, a gyülekezet lelkipásztora hálát adott azért, hogy a bőven 35 fok feletti hőmérséklettel dacolva rengetegen – köztük több mint egy tucatnyi kisgyermek – jött el az ünnepségre, melynek idejére a helyszín melletti útszakaszt le is kellett zárni. „Újabb mérföldkő ez a gyülekezet életében: saját intézményt avathatunk, amely a misszió és a diakónia eszköze lesz majd a kezünkben.”

A lelkipásztor kiemelte, hogy valós igényekre reagáltak a bölcsőde megépítésekor, hiszen korábban csak egy nyolc férőhelyes magánbölcsőde volt a településen. „Nem tévesztjük el a Jézustól kapott parancsot, hogy tegyünk tanítvánnyá minden népet – ezt tükrözi a bejáratnál szereplő Ige is Márk evangéliumából: ’Engedjétek hozzám jönni a kisgyermekeket… mert ilyeneké az Isten országa’.

„Ez nem dekoráció, hiszen nincs értelme egyházi intézményeket indítani vagy átvenni, hogy ha ez a misszió nem valósul meg bennük. Missziói munkatervünk éves vezérigéje a ’Jöjjön el a te országod! A mai nappal ismét Isten országának az ereje bontakozik ki közöttünk” – mondta Lénárt Tibor, aki köszönetet mondott a beruházást támogatóknak és segítőknek, majd bemutatta a bölcsőde munkatársait is: Lukács Éva intézményvezetőt, Horváth Orsolya, Koleffné Sebán Gyöngyvér, Nagy Izabella és Virágh Kitti kisgyermek-gondozókat, Lénártné Fodor Krisztina dajkát és Holecz-Nádházi Beatrix konyhai kisegítőt.

A Monorierdői Református Missziói Egyházközség RRF-1.12-21-2022-00021 azonosítószámú „Református bölcsőde létrehozása Monorierdőn” című támogatási kérelmet nyújtott be a Magyarország Helyreállítási és Ellenállóképességi Terve RRF-1.1.2-2021 felhívás keretében, ahol 420 millió forint vissza nem térítendő támogatásban részesült. A támogatási összeg forrása a Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszközből származó vissza nem térítendő támogatás. A projekt keretében új építésű, komplex, akadálymentesített, két csoportszobás, 28 férőhelyes bölcsőde épült és eszközbeszerzés valósult meg. Az ingatlan tulajdonosa és üzemeltetője a Monorierdői Református Missziói Egyházközség. A projekt a Széchenyi Terv Plusz program keretében valósult meg.



A fejlesztés eredményeként:


* a 28 fős új intézmény létrehozásával a területi egyenlőtlenségek csökkentek a 3 éven aluli gyermekek elhelyezését illetően
* a 3 éven aluli gyermeküket otthon nevelő nőknek lehetőségük lesz visszatérni a munkaerőpiacra akár rész- vagy teljes munkaidős foglalkoztatás keretében
* minimum hat új munkahely létesült, főként női foglalkoztatási formát betöltendő állásokkal (kisgyermeknevelő és dajka).

Az épület terveit a Perényi Stúdió Kft. készítette, a kivitelezési munkákat a Lisznyai Építőipari Kereskedelmi Szolgáltató Kft. végezte el.

Lukács Éva köszöntőjében rávilágított: a résztvevők nem csak a bölcsőde átadását, hanem egy közösség születését is ünnepelték. „Az a célunk, hogy minden kisgyermek teljes mértékben megélje ezt az életkori szakaszt, hiszen a kisgyermekkori nevelés pótolhatatlan jelentőségű a személyiségfejlődésben. Mi, akik itt dolgozunk, tudatában vagyunk annak, hogy a munkánk Isten nélkül hiábavaló lenne. Ezért minden nap Isten kezébe helyezzük a bölcsőde jelenét és jövőjét is.”

Az intézményvezető örömmel jelentette be, hogy a hitéleti nevelés és a keresztyén értékek átadása a bölcsőde mindennapjainak szerves része lesz. „Igyekszünk példamutatással, kedvességgel és türelemmel nevelni, hogy a gyermekek megtanulják, mit jelent a szeretet, a jóság, a megbocsátás. Ezen a helyen nemcsak játszani és tanulni fognak, hanem megtapasztalhatják a közösség erejét, a barátság fontosságát és az Isten szeretetét is. Hiszünk abban, hogy minden gyermek Isten ajándéka, és kötelességünk őket a legnagyobb szeretettel és gondossággal nevelni” – mondta Lukács Éva, aki köszönetét fejezte ki a szülők felé is bizalmukért.

Monorierdő község polgármestere, Szente Béla a teremtett és épített környezet közötti egyensúly megtalálására helyezte a hangsúlyt, majd a bölcsőde barátságos kialakítását méltatta. „Nem akármilyen terepviszonyok voltak itt évtizedeken keresztül. Sok probléma nehezítette az építkezést, de az eredmény önmagáért beszél. Nyugalom és melengető érzés fogja el a betérőt, hiszen az épületnek lelke van. A csendes és nyugodt környezet, a minden igényt kielégítő épület, az esztétikus faberendezés és a természetes játékok lehetővé teszik a gyermekközpontú szakmai programok megvalósítását. Minden adott a magas színvonalú gondozó és nevelő munkához” – mondta.

Az ünnepi beszédeket követően Balog Zoltán áldást kért a gyülekezet közösségére, majd a résztvevők közösen elénekelték a Himnuszt. A püspök az átadás formális aktusaként Takaró Andrással és Lénárt Tiborral együtt átvágta a piros, fehér és zöld nemzeti színű szalagot, ezt követően az alkalom résztvevői belülről is megtekinthették az elkészült bölcsődét, a Halacska és Bárányka csoportok szobáit, valamint a kiegészítő helyiségeket.

Az átadó és hálaadó ünnepség szeretetvendégséggel zárult.

Fotók: Dezső Attila

Kapcsolódó cikkünk:
Hogy a tudománynak nem a hit, hanem a tudatlanság az ellentéte, már a gyerekek is megértik. Egy gyülekezeti hittantábor a Krisztusra mutatás mellett ezért szólhat a tudományról. Pillanatképeink a Monorierdői Református Gyülekezet Csillagásztáborában készültek.
Parokia.hu – Ragyogj, mint csillag!

Az alábbi képek valamelyikére kattintva az események készült fotókból álló galéria nyílik! 

Erdei Csillagfény Református Bölcsőde átadása