„Ha nem Krisztusnak, akkor a káosznak adjuk meg magunkat.”
E. Stanley Jones
Tegyünk egy téglát a kántortanító házába!
A 32. Művészetek Völgye fesztiválon a LéleKzet Református udvarnak ezúttal is a taliándörögdi templom és kertje adott otthont az emblematikus körtefával. Eközben az itt található régi kántortanító-ház is éledezik Csipkerózsika-álmából. Kezdetét vette a műemlék épület életveszélyessé vált északi falának bontása, és a felújítás sem várathat magára sokáig – feltéve, ha összegyűlik rá a pénz. Márpedig a kántortanító házának a jövőben központi szerepet szánnak a maroknyi helyi reformátusság és a falu életében – csakúgy, mint évszázadokkal ezelőtt.
A református templom szomszédságában álló egykori kántortanítólak bizonyíthatóan Taliándörögd legrégebbi fennmaradt lakóháza. A gyülekezet akkor kezdett építkezésbe, amikor első tanítója, Kovács József iskolamester 1792-ben a faluba érkezett. Ekkor épült fel nem csak a ma látható református templom, hanem a kántortanító lakóháza is egy már meglévő épület kibővítéseként.
A kántortanítólak egészen a XX. század közepéig működött a szépen gyarapodó református gyülekezet szolgálati lakásaként, valamint iskolájaként. A szocializmus idején a tanítás megszűnt, a gyülekezet fogyni kezdett, a házat pedig bérlők foglalták el – az utolsó lakó a kilencvenes években hagyta el a házat. Az épület lassú romlásnak indult, kihajló oromfalait az ezredfordulóra fatámrendszerrel kellett megtámasztani. Csipkerózsika-álmából csak nyaranta, a Művészetek Völgye fesztivál idejére ébredt föl, mint a Református udvar emblematikus helyszíne. Az elmúlás szomorúságát és szépségét tükröző, sajátos atmoszférájú épület számos kiállításnak volt inspiráló helyszíne, mígnem omlásveszélyes nem lett.
A műemlék épület különlegességei közé tartozik többek között a déli oromfalon található későreneszánsz stílusú festett vakolat maradványai és a ház közepén található barokk kori, téglaboltozatos füstös konyha. A helyi reformátusok identitása, jelenléte és a nyári fesztiválmisszió szempontjából kulcsfontosságú épület megmentése évek óta a Református Udvar céljai közt szerepel. És bár jelenleg ebből még alig látszik valami, megtörténtek az első lépések annak érdekében, hogy az épület megmeneküljön az enyészettől.
Csenddé lett
Azt hittem, időgép repített vissza a múltba, de súlyosan tévedtem, mert nem időutazáson voltam, hanem ténylegesen ott sétáltam a kántortanító házában 1792-ben.
A teknőben éppen megkelt a kérges kéz dagasztotta kenyér, a kemencében tűz ropogott, a tyúk tojást tojt, majd kireppent a barna vesszőből font kosárból.
A Dunántúli Református Egyházkerület megbízásából műemlékvédelmi szakemberek, művészettörténészek bevonásával a Bivak Stúdió építésziroda 2020-ban elkészítette, és engedélyeztette a felújítás terveit. A Református udvar a Magyar Református Missziói Szövetség égisze alatt megkezdte a kivitelezés legelső – meglehetősen szerény költségvetésű – ütemét: az életveszélyes omlékony északi végfal bontását és szakszerű újjáépítését.
Reményteljes jövő
Célunk, hogy a dörögdi kántortanítóház úgy szülessen újjá, hogy ne csupán megőrizze egyedi, különleges értékét, hanem újra megtalálja célját, helyét, rendeltetését a helyi faluközösség, a környékbeli reformátusok és a fesztiválozó vendégek szolgálatában. Terveink szerint a felújított és korszerűsített ház év közben a helyi gyülekezet – adott esetben a faluközösség – alkalmainak adhatna teret, hétvégéken egy-egy kisebb egyházi csoport venné birtokba, míg nyáron művészeti táborok – különösképp a Művészetek Völgye – inspiráló helyszíneként, kiállítótereként szolgálna majd. A múlt kötelez. Célunk ugyanaz, mint az előttünk itt lakó kántortanítóké: az ide betérő kicsik és nagyok szemét, fülét, szívét megnyitni egymás és Isten felé.
A fal helyreállításához még mintegy félmillió forint hiányzik, később szükség lesz bontott cserepekre, jövőre pedig kétkezi munkára is. Ha bármilyen módon, akár csekély hozzájárulással is támogatná a taliándörögdi kántortanítóház megújításának ügyét, kérjük, írjon Szabó Györgynek a reformatusudvar@gmail.com e-mail címre!
Pénzadományát közvetlen banki átutalással a Magyar Református Missziói Szövetség számlájára utalhatja. Számlaszám:
CIB Bank 10700086-71523484-51100005. A közleménybe írja be: kántortanítóház.