Ébredéstörténet a Magyarországi Református Egyházban 1945 és 1950 között

A fordulat éve

1948. június 12-én megalakult a Magyar Dolgozók Pártja. Főtitkára Rákosi Mátyás, elnöke Szakasits Árpád. Rákosi 1948-ban kiadott egyik beszédének a címe: A fordulat éve. Ebben kifejezésre juttatja, hogy Magyarország erősíteni kívánja a sztálinista egypártrendszert. Megkezdődtek a nagybankok, üzemek, gyárak és minden kisipari műhely államosítása. Még 1946-ban megalakult a fizikai és lelki terror megtestesítője a Magyar Államrendőrség Államvédelmi Osztálya - az ÁVO.
1948. május 22-én körvonalazottan írják alá az állam és a protestáns egyházak közötti egyezményt, formálisan pedig október 7-én. Az állam biztosította a legértékesebb történelmi református kollégiumok (Budapest, Debrecen, Pápa, Sárospatak) egyházi kezelésben való maradását. "Marx tudományos tétele és a politikai kolonizációs célkitűzések után fokozták az egyház elleni harcot, azzal a hipotézissel, hogy az egyház belátható időn belül megszűnik." (4, 24. o.). Mindent elkövettek a vallásszabadság felszámolására. Először az egyházi épületeket, azután az iskolákat, majd az egyházi földeket államosították. Majd célba vették az igehirdetéseket, az Úr igéjének meghamisítását. A Magyarországi Református Egyházban Ravasz László, Révész Imre, Enyedi Andor püspökök külső nyomásra lemondtak tisztükről. Az evangélikus egyházban Keken András és Kende György lelkészek után Ordass Lajos és Túróczy Zoltán püspököket távolították el.
Mindszenty József, római katolikus esztergomi érseket és hercegprímást látványosan meghurcolták és szigorú bírósági eljárás alatt koholt vádak alapján bebörtönözték. Úgy látták semmi esély nem volt arra, hogy ""vele megegyezésre jussanak". (14, 587. o.) Miután Mindszentyt elítélték és bebörtönözték ismét napirendre tűzték a kötelező vallásoktatás megszüntetését. 1949. szeptember 5-én megjelent törvény kimondta, hogy az ifjúság ettől kezdve a szülők akaratától és bátorságától függően részesül, vagy nem részesül hitoktatásban. 6505 iskolát államosítottak, 18 000 tanárral, tanítóval. A tankönyvekbe beépült a marxista ideológia, minden vallásos világnézeti nevelést megtiltottak. Isten ezekkel a nehézségekkel, üldöztetésekkel teli korszakra készítette fel gyermekeit 1945 és 1950 között. Ő adja a felkészítést, az "edzést", bátorságot a harchoz és a hervadhatatlan koszorút is. "Te pedig, Isten embere, kerüld ezeket. Ellenben törekedj igazságra, kegyességre, hitre, szeretetre, állhatatosságra, szelídlelkűségre. Harcold meg a hit nemes harcát, ragadd meg az örök életet, amelyre elhívattál, amelyről vallást tettél szép hitvallással sok tanú előtt." (1Tim 6, 11-12)